Zkouška trvala 1,5 hodiny a potvrdila dobrý stav klíčových bezpečnostních prvků.
Jednou za tři měsíce prověřují operátoři na každém temelínském bloku připravenost klíčového bezpečnostního systému. „Zkouška probíhá za provozu a dopady do výkonu jsou zanedbatelné,“ poznamenal temelínský mluvčí Marek Sviták.
I tak ale ČEZ plánuje zkoušky raději na víkend a na noc, kdy je spotřeba elektřiny nižší. „Obecně zkoušky, které by mohly mít vliv na výkon bloku, plánujeme na noční směny a zpravidla i na víkend, kdy je spotřeba elektřiny o dvacet procent nižší než v denní energetické špičce,“ vysvětlil temelínský ředitel Bohdan Zronek.
Každý z klastrů operátoři ověřují po jednom. Pomocí řídicího systému spustí řídící tyč minimálně o 20 centimetrů. „Ověřujeme ovladatelnost klastrů a jejich průchodnost palivem,“ dodal Sviták.
Jednou měsíčně pak operátoři prověřují připravenost šesti klastrů v desáté skupině, pomocí kterých se reguluje rozložení výkonu reaktoru.
Regulační tyče (klastry) jsou „brzdy“ jaderného reaktoru. Za provozu jsou vysunuty. V případě potřeby rychlého odstavení reaktoru, stačí operátorům zmáčknout červené tlačítko a tyče vlastní vahou projdou palivem. Reaktor je tak odstaven do tří vteřin.
Foto: Jan Luxík
Video, jak taková zkouška probíhá, najdete zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva