Ti se před několika dny probudili z téměř tříměsíčního zimního spánku a vzhledem k příznivému počasí již absolvovali několik krátkých procházek ve výběhu. Podle počasí a podle potřeb samotných medvědů se bude jejich pobyt venku postupně prodlužovat. Tento zimní režim v životě medvědů dodržuje zahrada nepřetržitě už 22 let.
„Po zimním spánku nedostávají zatím medvědi tolik čerstvého ovoce a zeleniny jako běžně, ošetřovatelé je krmí pouze rostlinami, které v tuto dobu najdou ve volné přírodě, třeba trávou, senem nebo drobnými větvemi. Ovoce dostávají sušené – jablka, hrušky i švestky. Během zimního půstu ztratí medvědi přibližně třetinu své váhy. Nejtěžší je teď Honzík, který má kolem 380 kilogramů,“ řekl mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.
V Zoologické a botanické zahradě města Plzně jsou momentálně chováni medvědi Eliška a Honzík, jež se narodili v roce 2003 v Českém Krumlově, a jejich strýc Miky narozený v roce 1993 v zoo Hluboká nad Vltavou. K dispozici kromě ubikace mají velký přírodní výběh z roku 1998. V něm se zatím vystřídalo devět různých medvědů, nejvíce jich zoo chovala v roce 1998 – pět samců a dvě samice.
Mláďata medvěda hnědého se v Plzni narodila naposledy v 90. letech v původní expozici v přední části zoo. Zde historicky žily v 70. letech i jiné druhy, například medvěd lední, himálajský nebo baribal. Nestorem a legendou byl medvěd Pišta, který se dožil téměř 40 let, uhynul v roce 2020.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva