VZP: I příspěvkové lázně jsou lůžková péče

17.06.2019 11:38 | Zprávy

Otázka týdne s VZP

VZP: I příspěvkové lázně jsou lůžková péče
Foto: VZP
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

OTÁZKA TÝDNE:

Je pravda, že se v lázních nesmí v případě příspěvkové péče poskytovat léčba ambulantně, tedy bez ubytování a stravování v některém z lázeňských domů?

 

ODPOVĚĎ:

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je lázeňská léčebně rehabilitační péče poskytována výhradně jako následná lůžková péče ve zdravotnických zařízeních, která se nacházejí v místě výskytu přírodního léčivého zdroje nebo na území s klimatickými podmínkami příznivými k léčení, a při poskytování péče jsou tyto přírodní léčivé zdroje nebo klimatické podmínky příznivé k léčení využívány. Nezáleží na tom, zda se pacientovi lázeňská léčebně rehabilitační péče poskytuje a hradí jako komplexní, nebo jako příspěvková.

S tím souvisí oprávněnost požadavku lázeňských poskytovatelů, aby pacient využíval i při příspěvkové péči jejich hotelových služeb (ubytování, stravování) a nedocházel jen ambulantně na procedury. V minulosti některá lázeňská zařízení takový postup pacientů akceptovala; je ale třeba upozornit, že dřív také v zákoně nebyla specifikace lázeňské péče jako následné lůžkové péče.

Při komplexní lázeňské léčebně rehabilitační péči zdravotní pojišťovna hradí náklady na léčení, ubytování a stravování ve standardní úrovni nasmlouvané s poskytovateli lázeňské péče. U příspěvkové lázeňské léčebně rehabilitační péče hradí zdravotní pojišťovna pouze vyšetření a standardní léčení, ostatní výdaje za lázeňský pobyt si pacient platí sám. Jejich výši může ale do značné míry ovlivnit díky tomu, že si zvolí nejvhodnější lázeňské zařízení, resp. lázeňské místo a lázeňský dům, případně i konkrétní termín nástupu (v limitu do 6 měsíců od data vystavení návrhu).

U příspěvkové lázeňské léčebně rehabilitační péče si totiž nástup domlouvá pacient sám přímo s lázeňským zařízením, které si vybral. Návrh na lázeňskou léčbu schválený revizním lékařem zašle příslušná pobočka VZP přímo pacientovi a ten si vybírá lázeňské zařízení podle informací poskytnutých jednak pojišťovnou, jednak na základě inzerce a reklamy, kterou si lázně provádějí samy. Seznam smluvních partnerů VZP z řad poskytovatelů lázeňské léčebně rehabilitační péče včetně odkazů na jejich webové stránky najdete zde.

Možnost ambulantní léčby (nebo léčby kratší, než je běžná komplexní nebo příspěvková lázeňská léčba) sice existuje, ale mimo systém veřejného zdravotního pojištění. Ve většině lázeňských zařízení nabízejí zájemcům tzv. samoplátecké pobyty různé délky a zaměření, nebo i možnost absolvovat vybrané jednotlivé lázeňské a rehabilitační procedury ambulantně. Samoplátci si všechno hradí sami, včetně případných vyšetření lékařem přímo v lázních, který jim následně doporučí vhodné procedury.

Další informace k lázeňské léčebně rehabilitační péči najdete na www.vzp.cz/lazne.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Statistiky 2024. Méně úmrtí, těžkých zranění i přestupků mladých řidičů

20:16 BESIP: Statistiky 2024. Méně úmrtí, těžkých zranění i přestupků mladých řidičů

Statistiky nehodovosti za rok 2024 ukazují pokles počtu smrtelných nehod, zranění a přestupků mladýc…