Příslušníci Velitelství VP Olomouc pomáhali na covidových odděleních FN u sv. Anny v Brně. Asistovali například zdravotnickým pracovníkům při hygienické péči o pacienta, starali se o hygienu prostředí, lůžka a zdravotnické prostředky. Dále zajišťovali pacientům stravu, transport biologického a zdravotnického materiálu nebo distribuci laboratorních výsledků. „Během našeho působení v nemocnici u sv. Anny jsme se snažili pomáhat, co to jen šlo. Velkou hnací silou pro nás byl zdravotnický personál. Museli jsme se tři týdny každý den otáčet, ale personál nemocnice je takto zapřažen od samého začátku pandemie. Nikdo z nich přitom neztrácí elán a mají stále úsměv na rtech, čímž posilují i morálku pacientů. Všichni mají můj neskonalý obdiv,“ řekl po skončení působení v Brně nadporučík O.H.
Smrt blíž než v Afghánistánu
„Dvakrát jsem absolvoval misi KAMBA v Afghánistánu, všude kolem střelba, výbuchy. Nikdy jsem ale necítil blízkost smrti tolik, jako když jsme vypomáhali s opatřeními proti šíření koronaviru,“ slova praporčíka M.M. dlouholetého příslušníka Vojenské policie, který byl se sedmi dalšími kolegy z Velitelství ochranné služby VP nasazen v Oblastní nemocnici Kladno. Pracovali na třech infekčně-covidových odděleních v nočních i denních dvanáctihodinových směnách s obdobnou pracovní náplní jako jejich kolegové z Olomouce. Setkali se převážně s těžkými průběhy onemocnění a onemocnění personálu zde nebylo výjimkou. Podstav zaměstnanců byl znatelný. „Drobné sestřičky dělaly práci určenou pro silné chlapské ruce. Od první vteřiny jsem věděl, že to bude náročné. Dal bych těm holkám za jejich oddanost svému povolání medaili,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva