Vojenská policie: Všechna teritoriální velitelství byla nasazena do boje s koronavirem

28.12.2020 16:59 | Zprávy

Již od počátku pandemie COVID-19 se vedle Integrovaného záchranného systému a Armády České republiky snažila být nápomocna i Vojenská policie. Ať už se jednalo o střežení vysoce postižených oblastí, zabezpečení celoplošného testování nebo výpomoc v sociálních a zdravotnických zařízeních, Vojenská policie byla u toho.

Vojenská policie: Všechna teritoriální velitelství byla nasazena do boje s koronavirem
Foto: Vojenská policie
Popisek: Vojenská policie, logo.

Příslušníci Velitelství VP Olomouc pomáhali na covidových odděleních FN u sv. Anny v Brně. Asistovali například zdravotnickým pracovníkům při hygienické péči o pacienta, starali se o hygienu prostředí, lůžka a zdravotnické prostředky. Dále zajišťovali pacientům stravu, transport biologického a zdravotnického materiálu nebo distribuci laboratorních výsledků. „Během našeho působení v nemocnici u sv. Anny jsme se snažili pomáhat, co to jen šlo. Velkou hnací silou pro nás byl zdravotnický personál. Museli jsme se tři týdny každý den otáčet, ale personál nemocnice je takto zapřažen od samého začátku pandemie. Nikdo z nich přitom neztrácí elán a mají stále úsměv na rtech, čímž posilují i morálku pacientů. Všichni mají můj neskonalý obdiv,“ řekl po skončení působení v Brně nadporučík O.H.

Smrt blíž než v Afghánistánu

„Dvakrát jsem absolvoval misi KAMBA v Afghánistánu, všude kolem střelba, výbuchy. Nikdy jsem ale necítil blízkost smrti tolik, jako když jsme vypomáhali s opatřeními proti šíření koronaviru,“ slova praporčíka M.M. dlouholetého příslušníka Vojenské policie, který byl se sedmi dalšími kolegy z Velitelství ochranné služby VP nasazen v Oblastní nemocnici Kladno. Pracovali na třech infekčně-covidových odděleních v nočních i denních dvanáctihodinových směnách s obdobnou pracovní náplní jako jejich kolegové z Olomouce. Setkali se převážně s těžkými průběhy onemocnění a onemocnění personálu zde nebylo výjimkou. Podstav zaměstnanců byl znatelný. „Drobné sestřičky dělaly práci určenou pro silné chlapské ruce. Od první vteřiny jsem věděl, že to bude náročné. Dal bych těm holkám za jejich oddanost svému povolání medaili,“ dodal.

Bylo to náročné, ale každý úkol se dá splnit

Základní péči o klienty a další pomocné práce v Léčebně pro dlouhodobě nemocné v Dolním Rychnově a samotnou zdravotnickou péči v Nemocnici Jindřichův Hradec poskytovali při výpomoci vojenští policisté z Velitelství VP Tábor. V Dolním Rychnově se o klienty léčebny staralo 6 příslušníků VP. „Nebudu lhát, bylo to náročné. Ale každý náročný úkol se dá splnit. Můj tým to zvládl výborně. Po této zkušenosti ještě více obdivujeme práci zdravotníků, kteří jsou náročným podmínkám vystaveni dnes a denně,“ řekl kapitán O. M. Přímo zdravotnickou péči v jindřichohradecké nemocnici poskytli nadrotmistr J. Š. a praporčík J. B. Oba jsou zdravotnickými záchranáři. Měřit teplotu, podávat léky, zavádět kanyly nebo odebírat krev by pro ně nebylo nic nového. Ale dělat to s nasazeným respirátorem a rouškou, v pogumovaném plášti, v čepici s ochranným štítem a se dvěma vrstvami gumových rukavic – to neznali. „Je to dost nepohodlné a smekám před zdravotníky, kteří takto pracují stále. Pro nás vyčerpávající nasazení skončilo, ale pro sestřičky zatím světlo na konci tunelu není,“ vyjádřil obdiv ke zdravotnickému personálu nadrotmistr J. Š.

VP je znovu připravena pomoci, bude-li třeba

„Nasazení příslušníci Vojenské policie prožili náročné chvíle. Na vlastní kůži zažili, co obnáší první covidová linie ve zdravotnictví a v sociálních zařízeních. Troufnu si říct, že na ně bylo naloženo velké břemeno, ale všichni ho unesli lépe, než bychom mohli čekat. Jsem na ně hrdý,“ okomentoval práci vojenských policistů náčelník VP brigádní generál Miroslav Murček. To, že na své podřízené může být právem pyšný, dokázaly i děkovné dopisy ze zařízení, kde policisté působili. Vojenské policisty z Tábora za výpomoc v Dolním Rychnově ocenil přímo i hejtman Karlovarského kraje. „Bude-li třeba, Vojenská policie je připravena znovu pomoci,“ dodal generál Murček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

22:28 Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

Karlovarští celníci zajistili od začátku září na tržnicích ve svém regionu zboží podezřelé z porušen…