Výskyt invazivních pneumokokových onemocnění vloni? Téměř každé páté onemocnění skončilo tragicky

28.03.2017 14:39 | Zprávy

Podle aktuálně dostupných statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v roce 2016 hlášeno 323 případů invazivního pneumokokového onemocnění (IPO), 66 osob v důsledku onemocnění zemřelo. V meziročním srovnání se jedná o mírný pokles výskytu onemocnění, počet tragicky končících případů ale zůstává stejný. Nejvíce onemocnění způsobených pneumokoky je za loňský rok hlášeno z Prahy (45), Moravskoslezského (44) a Jihomoravského kraje (32). Zařazením vakcíny proti pneumokokovým onemocněním do doporučeného očkovacího kalendáře u dětí do jednoho roku vede dlouhodobě k snížení výskytu v cílové věkové skupině. Více jak 80 % všech evidovaných výskytů tak spadá do věkové kategorie osob ve věku 40 let a výše.

Výskyt invazivních pneumokokových onemocnění vloni? Téměř každé páté onemocnění skončilo tragicky
Foto: SZÚ
Popisek: SZÚ

Prevence u dětí přináší výsledky

„Velmi pozitivní trend ve vývoji výskytu pneumokokových onemocnění u nejmenších dětí lze přičíst celorepublikovému programu prevence invazivních pneumokokových onemocnění a také skutečnosti, že rok 2016 byl již sedmým rokem od zavedení hrazeného očkování dětí konjugovanými vakcínami,“ komentuje statistiky za rok 2016 MUDr. Jana Kozáková, vedoucí oddělení bakteriálních vzdušných nákaz a vedoucí Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy SZÚ a dodává: „Bohužel ani ve věkové skupině dětí do pěti let jsme se ale IPO nevyhnuli. Hlášeno máme třináct případů.“  

Senioři jsou nejzranitelnější, nemocnost však stoupá již po čtyřicítce

Nejvyšší počet případů IPO byl v roce 2016 stejně jako v předchozích letech u osob nad 65 let. Celkem šlo o 163 případů. Pneumokok je častým původcem bakteriálních zápalů plic, které mívají u starších lidí komplikovanější průběh, následná rekonvalescence je zdlouhavá a nezřídka zůstávají trvalé následky.

     
Přehled výskytu invazivních pneumokokových onemocnění v roce 2016 podle věkových kategorií

 Věková kategorie

Počet případů

Počet úmrtí

0-11 měsíců

1

0

1-4 let

12

0

5-9 let

7

0

10-14 let

            2

0

15-19 let

3

0

20-39 let

21

6

40-64 let

114

20

65+

163

40

TOTAL

323

66

 


Nejčastějším sérotypem způsobující IPO v ČR je sérotyp 3

Nejčastějším sérotypem způsobujícím IPO v ČR v roce 2016 je pneumokok sérotypu 3, který stál také za největším počtem úmrtí.

Výskyt pneumokoků  v populaci

Pneumokoky osídlují nosohltan zdravých lidí. Při oslabení organismu může dojít k jejich šíření na další sliznice respiračního traktu a ke vzniku onemocnění, jako jsou záněty středouší, vedlejších dutin nosních, těžké zápaly plic nebo pneumokokové meningitidy a sepse. Zvláště nebezpečný je pneumokokový zánět mozkových blan (meningitida), který má 20 – 30 % smrtnost u starších pacientů. Zánět mozkových plen se projevuje horečkami, ztuhnutím šíje, výraznými bolestmi hlavy, zvracením, někdy dojde k poruše vědomí, křečím.

Navzdory moderním možnostem léčby může dojít k úmrtí nebo má nemocný doživotní následky. K nejčastějším komplikacím patří postižení neurologické, mentální retardace, epilepsie. Až 30 % pacientů má po prodělané pneumokokové meningitidě poruchu sluchu. Význam vakcinace spočívá nejen v ochraně těch, kteří byli očkováni, ale i v kolektivní ochraně populace neočkované.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NKÚ: Evropské dotace jsme se naučili čerpat, ale rozmělňujeme je do množství projektů bez výrazného efektu

16:08 NKÚ: Evropské dotace jsme se naučili čerpat, ale rozmělňujeme je do množství projektů bez výrazného efektu

Za dvacet let, kdy je Česká republika členem EU, dosáhl rozdíl mezi příjmy a odvody do evropského ro…