Ta přenese návštěvníky na největší tropický ostrov na druhý konec světa a představí jim podmanivou krásu a rozmanitost tamější přírody, místní obyvatele a jejich dnešní tradice a životní styl. Série fotografií je prozatím jen malou ochutnávkou toho, na co se všichni cestovatelé mohou těšit na podzim letošního roku, kdy Náprstkovo muzeum zpřístupní rozsáhlou výstavu věnovanou kulturám Nové Guineje. Výstavu je možné zhlédnout zdarma v běžných otevíracích hodinách muzea.
Lidé osídlili největší tropický ostrov světa Nová Guinea před přibližně padesáti tisíci lety. Geografická členitost a těžká prostupnost ostrova způsobily, že se zde rozvinula bohatá kulturní a jazyková rozmanitost. Během průzkumných výprav ve 20. století bylo zjištěno, že vnitrozemí ostrova obývá mnoho kmenových skupin, jež zde zůstávaly v izolaci od lidí na pobřeží po tisíce let. Obyvatelé ostrova kdysi získali pověst lidojedů, lovců hlav a drsných válečníků, ale pestrost kultur a jazyků následkem kontaktu se západním světem postupně mizí a do současnosti se z původního životního stylu místních domorodců zachovalo jen velmi málo.
Panelová výstava návštěvníkům představí kouzlo Nové Guineje a tradiční způsob života tamního obyvatelstva, který se dnes oslavuje při kulturních slavnostech zvaných „singsing“. Fotografie také zachycují výjevy ze současného stylu života obyvatel tohoto tropického ostrova, jejich obživu, zábavu i respekt ke kultuře předků. Autorem fotografií je kulturolog a kulturní antropolog Martin Soukup.
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur (Betlémské nám. 1, Praha 1) je otevřeno úterý, čtvrtek – neděle 10.00–18.00, středa 9.00–18.00 hodin. Vstup na výstavu je volný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva