Zájemce o technické a přírodovědné disciplíny čeká na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT Týden vědy

31.05.2016 14:09 | Zprávy

Ve dnech 19. až 24. června pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického v Praze (Břehová 7, Praha 1) pro středoškoláky Týden vědy na Jaderce.

Zájemce o technické a přírodovědné disciplíny čeká na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT Týden vědy
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Určen je studentům, kteří se zajímají o fyziku, matematiku, chemii a informatiku a uvažují o tom, že by studovali vysokou školu s technickým nebo přírodovědným zaměřením.

„Program Týdne vědy na Jaderce bude sestaven z atraktivních přednášek, exkurzí, praktických činností na studentských miniprojektech a večerních doprovodných programů. Na závěr proběhne malá konference účastníků, na níž budou prezentovat své projekty,“ uvedl Ing. Vojtěch Svoboda, CSc., z katedry fyziky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. 

Z populárně naučných přednášek se středoškoláci například dozvědí, jak zjišťovat informace z digitální a klasické fotografie, jak probíhá termojaderná fúze, zda jde matematicky změřit sociální síly mezi lidmi, jak pomáhá ionizující záření v medicíně, jaké přínosy má jaderná energetika pro řešení energetického problému lidstva, co objevila Marie Curie, co je radiační chemie a radiochemie, k čemu jsou synchrotrony, a mnohá další zajímavá témata. 

V rámci exkurzí se účastníci Týdne vědy na Jaderce podívají do Ústavu jaderného výzkumu v Řeži, Fyzikálního ústavu Akademie věd, Nemocnice Na Homolce, kde uvidí, jak funguje Leksellův gama nůž, dále se podívají na oddělení radioterapie Nemocnice Na Bulovce, na školní jaderný reaktor ČVUT VR-1 Vrabec, Tokamak Golem a COMPASS, zavítají do badatelského centra PALS, Protonového centra, Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd, Thomayerovy nemocnice, Hvězdárny Ondřejov a na další vědecká pracoviště.

Hlavní náplní Týdne vědy na Jaderce bude vypracování samostatného studentského miniprojektu na různá odborná témata, příprava příspěvku do sborníku a jeho prezentace na závěrečné studentské minikonferenci. „Zároveň si studenti mají možnost vyzkoušet vyhledávání a zpracování potřebných odborných informací, například na internetu nebo v literatuře,“ dodává Ing. Vojtěch Svoboda, CSc.

Základní kolo přihlášek končí 3. června. Více informací najdete na http://tydenvedy.fjfi.cvut.cz/  

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2016/17 nabízí ČVUT svým studentům 119 studijních programů a v rámci nich 442 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2015 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4200 světových univerzit, ve skupině univerzit na 451 – 460. místě. V oblasti „Civil and Structural Engineering" bylo ČVUT hodnoceno na 51. – 100. místě, v oblasti  „Mechanical Engineering“ na 101. – 150. místě, v oblasti  „Computer Science and Information Systems" a „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě, a stejně tak i v oblastech „Mathematics“ a „Physics and Astronomy“. Více informací najdete na www.cvut.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

22:28 Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

Karlovarští celníci zajistili od začátku září na tržnicích ve svém regionu zboží podezřelé z porušen…