Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra na léčbu artritidy loni vynaložila 340 milionů korun

04.10.2019 8:24 | Zprávy

Revmatoidní artritida, lidově revma, trápí v České republice až 100 tisíc lidí. Podle údajů Světové zdravotnické organizace trpí revmatoidní artritidou odhadem 1 % světové populace.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra na léčbu artritidy loni vynaložila 340 milionů korun
Foto: zpmv.cz
Popisek: Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra - logo

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) má mezi svými klienty více než 25 400 pacientů s tímto chronickým autoimunitním onemocněním. Na jejich léčbu za loňský rok vynaložila bezmála 340 milionů korun.

Nadcházející Světový den artritidy, který každoročně připadá na 12. října, má za cíl poukázat na důsledky této nemoci, důležitost její včasné diagnostiky a na nové možnosti léčby. Ta je finančně značně náročná. „Klientů s revmatoidní artritidou je ve srovnání s předchozími roky víceméně stejně, ale náklady pojišťovny na jejich léčbu každým rokem rostou. Zatímco před třemi lety jsme na léčbu artritidy vynaložili 278 milionů korun, loni to bylo o 61,6 milionů více, celkem tedy téměř 340 milionů Kč. Největší část nákladů – více než polovina – jde na léky,“ říká tisková mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková. 

Jak se artritida projevuje?

Revmatoidní artritida, nazývaná též revma nebo artritida, není pouze onemocněním starších lidí, jak se mnozí mylně domnívají. I když se nejčastěji objevuje mezi 40. a 50. rokem života, může postihnout i malé děti či dvacátníky. Revmatem podle statistik trpí častěji ženy, a to 2–3x více než muži. To dokazují i data pojišťovny: „Z celkového počtu nemocných je téměř 18 000 žen,“ upřesnila Hana Kadečková. Dodnes přitom není známa přesná příčina nemoci. Odhaduje se, že za jejím vznikem stojí jak dědičné, tak vnější faktory, z nichž zásadní je především kouření. Spouštěčem nemoci je pak podle všeho infekce, která u vnímavého člověka zaktivuje imunitní systém.

Příznaky artritidy

Mezi první projevy artritidy patří typická ranní ztuhlost. K ní se později přidává bolest, prohřátí a otok nejčastěji drobných kloubů končetin, které jsou citlivé na pohmat. Postižené klouby omezují pacienta v pohybu, s postupujícím zánětem se deformují, což může skončit až trvalou invaliditou. Artritida sice postihuje primárně klouby, může ale zasáhnout i jiné části těla – kůži, oči, plíce nebo ledviny. Významně také zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Je rovněž spojena s vyšší úmrtností a udává se, že nemocným zkracuje život v průměru o 10 let.

Léčba revmatu

Revmatoidní artritidu nejde vyléčit, včasnou diagnózou lze ale zahájit léčbu, která pomůže zpomalit postup nemoci a zabránit trvalým následkům. Léčba by měla být komplexní a zahrnovat jak farmakologické, tak i nefarmakologické postupy. Mezi ně patří především úprava životního stylu, pravidelné cvičení, které pomůže zachovat pohyblivost kloubů a vhodné je i používaní ortopedických pomůcek. Z farmakologických postupů představují v posledních letech významný přínos v léčbě především biologické léky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ve věci klimatické žaloby

7:14 Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ve věci klimatické žaloby

Nejvyšší správní soud dnes vydal rozsudek týkající se tzv. klimatické žaloby. Tu podaly zapsaný spol…