Zlato.cz: Zlaté rezervy za poslední rok navýšilo čtrnáct států, ty české stále klesají

06.08.2018 14:46 | Zprávy

Zlato neshromažďují pouze centrální banky Ruska a Turecka, jak by se mohlo zdát ze zpráv světových ekonomických médií. Redakce informačního portálu Zlato.cz napočítala celkem 14 států, které meziročně navýšily své devizové rezervy. Oproti tomu český zlatý poklad, který už několik let díky nenápadné novele zákona nepatří státu, ale přímo České národní bance (ČNB), každoročně klesá o stovky kilogramů.

Zlato.cz: Zlaté rezervy za poslední rok navýšilo čtrnáct států, ty české stále klesají
Foto: shutterstock.com
Popisek: Zlato - ilustrační foto

Marketingová organizace nejdůležitějších těžařů zlata World Gold Council (WGC) zveřejnila čerstvá data o zlatých rezervách jednotlivých států. Vychází z podkladů Mezinárodního měnového fondu (MMF) a také statistik londýnské LBMA, elitní společnost globálních bank určující denní cenu zlata na světovém trhu.

Česko je v první stovce až na 72. místě se zlatým pokladem o váze 9,3 tuny jen těsně před Kyrgyzstánem, který má o 400 kilo zlata méně. Kyrgyzská centrální banka během uplynulých 12 měsíců přidala do svých rezerv dvě tuny zlata, a tak je zřejmě jen otázkou měsíců, kdy tuzemská centrální banka o další příčku klesne.

Za dvacet let bez zlata?

Jak již před rokem a půl upozornil server Zlato.cz, z českého zlatého pokladu každoročně ubývá 300 – 400 kilogramů zlata, které ČNB používá na ražbu pamětních zlatých mincí. David Marášek, hlavní analytik společnosti Zlato, která vydává jediný tuzemský zpravodajský server o zlatě, spočítal, že pokud banka bude pokračovat v tomto tempu, za dvacet let nebude mít v devizových rezervách vůbec žádné zlato.

„ČNB zřejmě víc věří penězům, které si vyrobí ve svých počítačích a pak je vymění za eura, než hmatatelné rezervě ve svém podzemním sejfu. Mohla by si ovšem statisticky o jedno místo polepšit, pokud by se prokázalo, že deset tun zlata oznámených vietnamskou centrální bankou v roce 2015 už neplatí. Vietnam totiž od té doby žádné další údaje o svém zlatém pokladu neposkytl,“ vysvětlil.

Kazachstán skokanem roku

Celosvětově mají nyní centrální banky v držení 33 737 tun zlata (ke konci roku 2014 to bylo 30 900 tun). Z toho třetinu drží země eurozóny včetně Evropské centrální banky - 10 778 tun, což představuje 54,4 procenta jejích devizových rezerv. Lídr tabulky, Spojené státy, vykazuje v devizových rezervách 8133,5 tuny zlata.

Na prvních pěti pozicích od USA po pátou Francii se v celkovém součtu nezměnilo nic, Rusko na šestém místě oznámilo zvýšení zásob zlata na 1944 tun. Skokanem letošního roku je Kazachstán, který už několik let nakupuje měsíčně 100 tisíc uncí tohoto vzácného kovu a jenž se v první polovině letošního roku v objemu zlata v devizových rezervách dostal před Velkou Británii.

ČNB měla k 30. červnu 2018 v devizových rezervách zlato v objemu 0,3 milionu troyských uncí (0,31 gramu) a v hodnotě 373,29 milionu dolarů. A také zlato v hodnotě 4,55 mil. USD, které není zahrnuto do oficiálních rezervních aktiv.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Už za rok začne modernizace trati do Zlína

22:31 Správa železnic: Už za rok začne modernizace trati do Zlína

Správa železnic pokročila v přípravě modernizace trati z Otrokovic do Vizovic, získala už pravomocné…