Většina obecenstva u bazénu ale vůbec netuší, jak náročný čas to pro Amálii byl. Ještě na prahu letošního jara se zdálo, že zoo o toto mládě nenávratně přijde.
K příznakům obtížného období uvádí hlavní zoolog Luboš Melichar: „Na půl roce věku, tedy začátkem roku 2016, jsme u mláděte pozorovali rapidní úbytek aktivity.
Neplavala v bazénu a většinu času trávila na souši. Samice – matka Mano se o něj přestávala zajímat a značně se snížila pozorovaná frekvence kojení mateřským mlékem. Začali jsme horečně přemýšlet, kde by mohl být problém. Zdali u mláděte nebo u matky. Na vině mohla být ztráta mléka u samice či cizí spolknutý předmět v žaludku mláděte.“
Ošetřovatelé s veterináři proto provedli začátkem února odchyt malé lachtanky a byl u ní proveden rentgen, sono a odběr krve. Na žádný zdravotní problém však vyšetření neukázalo. Váha mláděte v té době byla pouhých 12kg, tzn. pouze o 2 kg vyšší, než byla červencová hmotnost porodní. Nepomohlo ani nasazení antibiotik, vitamínů a přípravku na zvýšení chuti k jídlu. Mládě na to bylo velmi špatně – nestandardně malý přírůstek váhy dokládala i její velmi slabá tělesná konstituce. Mládě postrádalo energii nutnou k plavání.
V tomto okamžiku se chovatelé rozhodli, že se pokusí mládě uměle dokrmovat.
Toto úsilí popisuje zoolog Melichar slovy: „Umělý odchov u lachtanů není vůbec jednoduchý. Už jen uvaření náhražky za lachtaní mléko je složité. Museli jsme do něj mixovat ryby a přidávat různé vitamíny. Abychom tuto směs do mláděte dostali, museli jsme ji nalévat tlamou do žaludku prostřednictvím zavedené sondy. I když mládě bylo malé a zesláblé, byla u krmení nutná asistence čtyř lidí – jeden, který mládě drží, druhý dává do tlamy roubík, třetí zasouvá sondu do žaludku a čtvrtý co nalévá náhražku. Ze začátku jsme krmili jednou denně, ale po týdnu jsme zvýšili krmnou dávku a i denní frekvenci na dvounásobek. Po celou dobu přikrmování jsme mládě nikdy dlouhodobě neoddělili od matky a vždy zůstávalo v expozici se svým rodičovským párem.“
Každodenní náročná péče přináší výsledek. Důkladné vážení před každým krmením ukazuje zvyšující se hodnoty. Mládě sílí, což je hodně patrné při krmení - je stále složitější ji udržet v klidu. V březnu mládě váží okolo 14,5 kg a přírůstky na váze jsou větší. Do tlamy ji začínáme dávat ryby, aby se je naučila žrát.
Pozitivní zlom ve vývoji popisuje liberecký zoolog takto: „ 4. března jsme konečně měli důvod k radosti. Amálka tehdy sežrala dvě ryby bez naší pomoci. I přes to že pomalu začala požírat ryby sama, pokračovali jsme v přikrmování se sníženými dávkami a zvyšovali počet ryb.“
Od té doby mládě prospívá a jeho aktivita je mnohem větší. Největší díl času nyní tráví plaváním s rodiči v bazénu. V dubnu se hmotnost malé samičky vyšplhala na dvacítku a nyní – na roce věku váží přes 40 kg. Přikrmování sondou a lidská asistence již není potřeba.
Amalia dostane k výročí od svých ošetřovatelů dort ze zmrzlých ryb. Předání proběhne veřejně ve čtvrtek 14. 7. ve 13.30.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva