Zvon Zikmund slaví 470 let, ČVUT už pátým rokem pomáhá s analýzou jeho stavu

29.04.2019 18:07 | Zprávy

Největší český zvon a národní kulturní památka – zvon Zikmund v katedrále sv. Víta – letos slaví 470. výročí od svého odlití zvonařem Tomášem Jarošem z Brna. Toto výročí bude připomenuto i během osmého ročníku slavnostní akce Den zvoníků Arcidiecéze pražské, která se koná v úterý 30. dubna 2019 pod patronací J. Em. Dominika kardinála Duky OP, arcibiskupa pražského a Primase českého. Součástí této akce je i seminář, v jehož průběhu přednesou zástupci Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) doc. Jan Siegl a Ondřej Kovářík výsledky získané při zkoumání stavu zvonu Zikmund v rámci spolupráce mezi Metropolitní kapitulou u sv. Víta v Praze a FJFI.

Zvon Zikmund slaví 470 let, ČVUT už pátým rokem pomáhá s analýzou jeho stavu
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

„S Arcidiecézí pražskou spolupracujeme už pátým rokem a je nám ctí podílet se na snaze uchovat tento výjimečný zvon v co nejlepším stavu, abychom i nadále mohli slyšet jeho krásný zvuk,“ říká doc. Jan Siegl z katedry materiálů FJFI, pod jehož vedením probíhá posuzování technického stavu zvonu.

Ne zcela uspokojivý stav zvonu a značný rozsah výtluků byly důvodem, proč se v roce 2015 Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze obrátila na několik renomovaných pracovišť s žádostí o posouzení stavu zvonu Zikmund. Do týmu byli zařazeni i pracovníci katedry materiálů FJFI.

Odborníci materiálového inženýrství potvrdili, že ke zlomení srdce zvonu v roce 2002 došlo únavou materiálu. Současně však došli k závěru, že je nezbytné realizovat další práce zaměřené nejen na hodnocení stavu zvonu, ale také jeho interakcí se srdcem při zvonění. „Cílem je navrhnout opatření, aby zvon mohl i nadále zvonit, ale přitom aby bylo minimalizováno riziko jeho poškození a my bychom ho mohli zachovat pro budoucí generace,“ vysvětluje doc. Jan Siegl. Během Dne zvoníků představí tým odborníků katedry materiálů FJFI účastníkům setkání dosavadní výsledky zkoumání zvonu Zikmund.

Výsledky získané v průběhu let 2016 až 2018 vedly k závěru, že pro další bezpečný provoz zvonu Zikmund bude vyžadovat kontrolu srdce a jeho závěsu na zvonu. Pro ověření těchto závěru byli k posuzování stavu zvonu Zikmund přizváni i specialisté z „European Competence Center for Bells ECC – ProBell“ při univerzitě v Kemptenu v Německu. Výsledky jejich měření z prosince 2018 zcela jednoznačně potvrdily závěry získané pracovníky FJFI. Jak uvádí děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze P. ICLic. Mgr. Ondřej Pávek: „Lze tedy doufat, že všechny získané poznatky budou brány v potaz ze strany orgánů památkové péče při rozhodování o dalším nakládání se zvonem Zikmund.“

Tým docenta Jana Siegla se dlouhodobě věnuje studiu degradačních procesů materiálů a analýzám poruch strojů a zařízení. Získané výsledky jsou nejen publikovány v odborných časopisech, ale slouží i pro praktické využití v průmyslu. Mezi dlouhodobé průmyslové partnery patří například ČEZ, a.s., Aero Vodochody AEROSPACE a.s., ČZ a.s. Strakonice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Podnikatelská sféra potřebuje flexibilní pracovní trh co nejdřív

16:08 Hospodářská komora: Podnikatelská sféra potřebuje flexibilní pracovní trh co nejdřív

Hospodářská komora České republiky považuje za potřebné, aby tzv. flexibilní novela zákoníku práce, …