Řadu plateb je v zahraničí možné provést bezhotovostně, tedy platební kartou. Tato varianta placení je při dodržování bezpečnostních pravidel pro používání karty pohodlná, bezpečná a levná. Minimalizujete tak možnost krádeže, ztráty nebo poškození peněz. Platební karta se vám ve vodě nerozmočí, a když kartu hned po její ztrátě zablokujete, budou peníze na vašem účtu v bezpečí.
Platit kartou je zároveň levné, tedy pokud vaše banka nemá nevýhodný kurz. „Banka totiž převádí bezhotovostně cizí měny v kurzu devizy-prodej, který je v průměru o cca 10 haléřů na jedno euro nebo americký dolar výhodnější než kurz valuty-prodej určený pro směnu bankovek a mincí. Za platbu kartou v zahraničí navíc obvykle neplatíte žádné poplatky, náklady na směnu banky zahrnují do směnného kurzu,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Bez hotovosti (valut) se ovšem v zahraničí mnohdy neobejdete. Zahraniční bankovky a mince si zajistěte ještě v České republice, protože s nabídkou naší měny byste uspěli maximálně v bankách sousedních států, a mnohdy jen v příhraničí. Alternativně byste si také mohli vyzvednout cizí měnu v zahraničí v bankomatu. Tato varianta však bývá zatížena citelným poplatkem, a to i v řádu stokorun za jeden výběr. Peníze také mohou být směněny v horším kurzu. Ještě horší podmínky pro výběr v zahraničních bankomatech bývají stanovené pro kreditní (úvěrové) karty a ve většině případů se na ně nevztahuje bezúročné období. Před odjezdem na dovolenou si proto zjistěte, jak vaše banka zpoplatňuje výběry ze zahraničního bankomatu, a podle toho se hotovostí vybavte ještě před cestou.
K nákupu eur, amerických dolarů, případně jiných měn můžete využít hustou síť poboček tradičních bank. Nové banky klasické směnárenské služby zpravidla nenabízejí, ale bezhotovostní platby a výběry peněz ze zahraničních bankomatů samozřejmě umožňují. „Valutové kurzy v bankách jsou v porovnání se směnárnami mírně vyšší a banky si k nim ještě připočítávají poplatek, který se odvíjí od výše směňované částky. Kurz a směnárenský poplatek vyhlášený bankou platí ve všech jejích pobočkách na našem území,“ uvádí Lukáš Zelený.
Pro valuty se můžete vydat i do směnárny, za kterou ale možná budete muset cestovat desítky kilometrů, nebydlíte-li ve velkoměstě nebo v turisticky exponovaném místě. Směnárny většinou nabízejí výhodnější kurzy, ale bohužel se zde můžete setkat s nekalými praktikami směnárníků. Buďte proto obezřetní, pročtěte si recenze a diskuse na toto téma na internetu a vydejte se do té, se kterou mají klienti dobré zkušenosti.
Každá směnárna je povinna vám před transakcí poskytnout informaci o sobě (název, sídlo, provozovna, kontakt), o transakci (měna, objem transakce, směnný kurz, poplatky, celková vyplacená částka, datum a čas) a o vašich dalších právech, například možnostech reklamace. Vždy tento doklad vyžadujte, zkontrolujte na něm uvedené údaje a uschovejte si ho pro případnou reklamaci. Chce-li po vás směnárna podpis tohoto dokladu, podepište jej až po přečtení a zkontrolování.
Po provedené směně je směnárna povinna vám vystavit doklad o transakci. Opět tento doklad vyžadujte. „Pokud směna neproběhla podle předtransakčního dokladu, například je jiný směnný kurz či celková vyplacená částka, reklamujte službu hned na místě u odpovědného pracovníka. Jestliže směnárna vaši reklamaci neuzná, máte možnost si stěžovat u České národní banky, která může se směnárnou zahájit správní řízení a udělit jí pokutu,“ říká Zelený. A dodává: „V její kompetenci však není vymáhání náhrady škody způsobené vám směnárnou. Odškodnění je třeba řešit jako soukromoprávní spor nebo prostřednictvím finančního arbitra.“
dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva