Pravidla účinná od 1. dubna 2020 podstatně zrychlí proces změny operátora a sníží smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy sjednané na dobu určitou. Při změně operátora již spotřebitel nebude muset obcházet oba operátory, ale celý proces změny vyřídí nový (přejímající) operátor. Tato významná zlepšení postavení zákazníků se budou vztahovat na všechny smlouvy, včetně těch uzavřených v minulosti.
Líbí se vám nabídka služeb jiného operátora? Jste s vaším operátorem svázáni smlouvou se závazkem třeba na 24 měsíců? Možná přichází čas na změnu, která vám přinese lepší služby nebo nižší cenu. „Od 1. dubna 2020 vstupuje v účinnost novela zákona o elektronických komunikacích, která výrazně posiluje práva spotřebitelů při změně operátora. Doufáme, že možnost rychlé změny bez vysokých sankcí i u smluv na dobu určitou přinese nové prvky konkurence do nabídek poskytovatelů služeb elektronických komunikací,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
A jak bude přechod k jinému operátorovi probíhat? Vše zařídíte u operátora, ke kterému jste se rozhodli se svým telefonním číslem přejít – novela přináší princip takzvaného one-stop-shopu. Budete přitom muset znát své telefonní číslo a ověřovací kód účastníka, který sami získáte ve své aplikaci u stávajícího operátora nebo který vám stávající operátor sdělí. S těmito údaji a průkazem k ověření totožnosti požádáte o přenesení čísla u nového operátora. Do dvou, respektive tří pracovních dnů od podání žádosti byste měli telefonovat u nového operátora. Stávajícího operátora může navíc spotřebitel do 30 dnů od ukončení smlouvy požádat o vrácení zbylého předplaceného kreditu.
Jak je to se smlouvami na dobu určitou? Kolik budete muset zaplatit stávajícímu operátorovi za ukončení takové smlouvy? „Podstatnou změnou oproti současnému stavu je, že stávajícímu operátorovi nebudete muset zaplatit nic, i když ho opustíte ještě před uplynutím sjednané doby určité. To platí pro odchod od operátora, u kterého jste strávili aspoň tři měsíce. Odejdete-li před uplynutím této doby, zaplatíte mu pouze 5 % ze zbývajícího závazku do konce trvání smlouvy,“ uvádí Eduarda Hekšová. Jedinou platební povinností tak zůstane uhrazení nákladů spojených s telekomunikačním koncovým zařízením, které bylo účastníkovi poskytnuto za zvýhodněných podmínek (například mobilní telefon či modem).
Výhodnější režim od 1. dubna 2020 platí pro všechny smlouvy o poskytování služeb elektronických komunikací, tedy i pro smlouvy uzavřené před tímto datem a pro smlouvy na další typy služeb jako například na smlouvy o internetovém připojení, kabelových nebo satelitních televizních službách. „Zákazníci jistě uvítají, že nové výhody při ukončení smlouvy s poskytovatelem služeb elektronických komunikací může využít jak spotřebitel, tak i podnikající fyzická osoba (tedy typicky drobný živnostník),“ uzavírá Eduarda Hekšová.
Pokud vás nové možnosti změny operátora zaujaly, najděte si nejvýhodnější mobilní tarif podle svých požadavků v nezávislém srovnávači dTestu na www.dtest.cz/tarify. Zadejte žádané počty minut, SMS a dat, poté klikněte na tlačítko a srovnávač najde nejvýhodnější nabídky operátorů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva