Na summitu Evropské unie se nepodařilo Německu a Francii ani po deseti hodinách jednání prosadit plán na změnu Lisabonské smlouvy, proti čemuž se postavily Velká Británie a Maďarsko. Cílem bylo dohodnout společné řešení dluhové krize, čemuž by mělo pomoci vytvoření fiskální unie. Ta bude řešena formou mezivládních dohod. Česká republika a Švédsko podmínily své případné připojení souhlasem parlamentu.
Už od března příštího roku má vzniknout nová fiskální unie, která bude znamenat zvýšenou rozpočtovou zodpovědnost. Třiadvacet ze sedmadvaceti členských států Evropské unie se dohodlo na tom, že napříště už nebude možné, aby některé země beztrestně překračovaly rozpočtový deficit, který podle maastrichtských kritérií činil tři procenta hrubého domácího produktu.
SLEDUJEME téma: Záchrana eura
Nečasova vláda pokračuje v politice škodící zemi
Navíc nově budou muset země fiskální unie své státní rozpočty sestavovat tak, aby schodek tvořil maximálně půl procenta HDP. Původní tříprocentní deficit bude povolen jen za výjimečných okolností způsobených špatnou konjunkturou. Nad předkládáním vyrovnaných rozpočtů bude bdít Evropská komise, která bude oprávněna požadovat potřebné změny. Porušení pravidel bude postihováno automatickými sankcemi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník