Definitivní zatím není ani částka. Zatímco politici mluví o 100 miliardách eur, nejmenovaný bankovní úředník sdělil agentuře Reuters, že odsouhlasená částka je „přes 90 miliard eur".
Nejprve ať se snaží bankovní akcionáři, pak teprve nastoupí EU, říkají odborníci
V prvé řadě se, podle odborníků, budou muset banky pokusit získat peníze akcionářů, a teprve když se jim to nepodaří, by jim na pomoc měly přijít vlády. Evropský fond finanční stability (EFSF) se pak má využít pro rekapitalizaci bank pouze jako krajní a zcela mimořádné opatření.
„Tato částka byla projednána s jednotlivými státy. Nyní má být přijatelná pro všechny," řekl zdroj z EU. Rakouská ministryně financí Maria Fekter řekla novinářům, že jedním z jednacích bodů byla také opatření, jimiž by banky měly být donuceny k rekapitalizaci. Prohlásila, že se jí tato metoda ovšem příliš nezamlouvá.
Odsouhlasení výše dodatečného kapitálu pro banky odstranilo jednu z překážek pro definitivní dohodu o nedělním summitu. Podle některých evropských zdrojů však rozporů i nadále zůstává stále více než dost. Zejména pokud jde o způsob a metody navyšování záchranného fondu EFSF. Mezinárodní měnový fond (MMF) a EU mají navíc rozdílný názor na přijatelnost výše řeckého dluhu. MMF se obává, že hodnocení EU může být příliš optimistické a že je nezbytné razantnější snižování zadluženosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká