„Vojenští pozorovatelé ze zemí OBSE se vrátili do Chersonu, aby naplánovali další kroky poté, co jim byl dnes odepřen vstup na Krym v Armjansku," stojí v tiskovém prohlášení OBSE. Padesát členů její mise prý bylo nuceno se vrátit.
Neozbrojená mise, v níž jsou i dva Češi, má na monitorování situace na Krymu týden – mandát inspektorům vyprší v úterý. Podle ozbrojenců na umělém hraničním přechodu mezi Krymem a ukrajinskou pevninou ale nejsou žádní zahraniční vojenští pozorovatelé oprávněni, aby na poloostrov vstoupili. OBSE byla pozvána kyjevskou vládou, a tak s ní krymské autonomní úřady nespolupracují.
Ruské ministerstvo zahraničí v pátek obvinilo OBSE, že porušila vlastní pravidla o rozhodování konsenzem. Misi prý totiž vyslala „bez přihlédnutí k názoru a doporučení ruské strany a bez vyčkání na oficiální pozvání od krymských úřadů". Podle organizace ale krymský režim nemá právo rozhodovat, partnerem OBSE je výhradně vláda v Kyjevě.
Tým inspektorů se o vjezd na Krym pokouší od čtvrtka, ani jeden pokus zatím nebyl úspěšný. Vždy se zatím museli vrátit s nepořízenou do Chersonu, 100 kilometrů od Krymu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pan