V době, kdy TOPka kvůli kauze Bátora "stávkovala" a nechodila na vládu, jmenoval tajemníka pro EU právě premiér. Kníže však neztratil tvář a po pár dnech se rozhodl jmenovat do téže funkce jinou osobu. Podle něho to není na škodu. Nečasův kůň prý bude jednat o záležitostech EU v tuzemsku, ten knížecí zase v zahraničí.
A jak se na celou věc dívá Evropský parlament? Považuje ji za zásadní, nebo spíše za bouři v české sklenici vody? ParlamentníListy.cz oslovily europoslance, kteří spíše než zástupci tuzemské politické scény mohou posoudit, zda dvojkolejnost českého tajemníka pro EU udělá v zahraničí pověstný "bugr", či ne.
Europoslanec Libor Rouček (ČSSD) soudí, že Češi si v EU dvěma tajemníky příliš pověst nezlepší. "Vytvoření dvou eurotajemníků pouze utvrdí příslušné evropské politiky a úředníky v názoru, že česká politika není schopna vytvořit jedno jediné společné stanovisko," sdělil redakci. Negativní pohled na tuzemsko prý poskytuje jednak fakt, že jinak vystupuje prezident a vláda, jednak skutečnost, že dohodnout se na společném stanovisku nedokáže ani ona sama.
Psali jsme:
Pošklebovat se Klausovi, to jediné umíte. Jakl stírá knížete za Moravce
ČR? Nespolehlivý kašpar
"Česká republika bude považována za nevypočitatelnho a nespolehlivého kašpara; její již beztak slabá pozice bude ještě slabší," dodal europoslanec. Podobný názor sdílí i komunisté. "Osobně to řešení, že jsou jmenováni dva tajemníci, považuji za nešťastné," sdělil ParlamentnímListům.cz europoslanec Jiří Maštálka (KSČM). Problém vidí zejména v rozdělení kompetencí obou tajemníků. Ty prý nejsou zřetelně jasné. A přinesou tak řadu problémů.
Občanští demokraté jsou ale logicky v hodnocení kroku premiéra Nečase, respektive vicepremiéra Schwarzenberga, mírnější. Podobné spory jsou podle nich typické i pro mnoho dalších zemí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Šulcová