Na Slovensku je stále aktuální kauza Gorila, obdoba české krakatice, popisující prorůstání organizovaného zločinu do vysokých politických pater. Vzhledem k tomu, že Penta je česko-slovenská investiční skupina vlastnící kupříkladu síť obchodů Žabka nebo Aero Vodochody, má spis Gorila přesah i k nám.
Janek Kroupa vysvětloval do kamery praktiky Penty, které jsou podle něj prý velmi podobné metodám tajných služeb.
„Většinou to funguje tak, že se byznysmeni a politici potkávají na golfech a na jachtách a tam se ty obchody pečou. Ale na tuhle metodu použili metodu zpravodajské služby. Najali si konspirační byt a fungovali vlastně velmi utajeně a sofistikovaně... Rád bych věděl, jestli to je jenom spis, který popisuje vztahy politiků a byznysmenů, nebo jestli je to ve skutečnosti dokumentování něčeho mnohem vážnějšího, tzn. penetrace cizí zpravodajské služby (ruské) a ovládnutí a popis, jakým způsobem tajné služby ovládají byznys. Oba představitelé Penty vystudovali v Moskvě... Měli před časem skandál v Polsku, kde je nařkli ze spolupráce ze zpravodajskými službami...“ rozebírá Kroupa Gorilu.
ČEZ bojoval do poslední chvíle
Gorila popisuje převážně působení premiéra Mikuláše Dzurindy, ale zmiňuje se mimo jiné i o ČEZu. Český energetický gigant se prý pokoušel zapojit do privatizace Slovenských elektráren i ve chvíli, kdy už bylo rozhodnuto o vítězi - italské energetické skupině Enel. Penta zájem ČEZu zase využívala k tomu, aby Italy postrašila a využila k obchodům výhodným pro sebe. Sama však korupční jednání odmítá. Mluvčí Penty Martin Danko považuje informace za účelové: "Uvedené materiály jsou účelovou zpravodajskou hrou, která pravděpodobně vznikla s cílem diskreditace osob, které jsou v nich zmiňovány," uvedl v souvislosti Danko.
Slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic na pondělní mimořádné tiskové konferenci legitimitu vzniku Gorily potvrdil. "Šlo o zcela legální a legitimní akci Slovenské informační služby. V létech 2005 až 2006 byla zdokumentována vážná podezření z korupční činnosti, kterou prováděla jistá finanční skupina,“ prohlásil Lipšic. O těchto skutečnostech byl podle jeho slov v roce 2006 informován tehdejší předseda vlády Mikuláš Dzurinda. A právě dokument, jenž to potvrzuje, našla Radičová v archivu úřadu vlády a předala ho vyšetřovatelům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera