V této souvislosti si dovoluji upozornit, že proočkovanost populace je v ČR stále mimořádně nízká (cca 7 %), zatímco ve vyspělých státech západní Evropy či např. v USA jde o čísla řádově vyšší (v Německu, Velké Británii, Francii či Španělsku se očkovat nechává přes 20 % a v USA dokonce 46 % lidí). Očkování snižuje u zdravých dospělých riziko nákazy až o 90 %.
Všeobecná zdravotní pojišťovna má enormní zájem na prevenci chřipkových onemocnění. Proto VZP nabízí všem svým klientům příspěvek na vakcínu proti chřipce až do výše 500 korun. To by mělo plně pokrýt cenu vakcíny. V loňském roce VZP vyplatila tento příspěvek 14 297 klientům, kteří celkem získali 3 miliony 768 tisíc korun. Průměrná cena vakcíny se tak pohybovala kolem 263 korun.
Stejně jako u jiných onemocnění, je i zda prevence výrazně levnější, než následné léčení již propuknuté choroby. Cena za léčbu pacienta s chřipkou se u ambulantní léčby běžně pohybuje od 650 do 1 100 korun. U hospitalizovaných pacientů je to od 8 000 až do 35 000 korun v závislosti na komplikacích. To jsou ovšem jen přímé výdaje pojišťovny na diagnostikovanou chřipku. Další náklady mohou souviset s onemocněními, k nimž je pacient oslabený chřipkou náchylnější, s pracovní neschopností a podobně.
Jedním z důvodů malého zájmu českých pacientů může být i přežívající mýtus, že očkování může být zdrojem nákazy. To je ovšem nesmysl – u nás dostupné vakcíny jsou neživé, infekci proto způsobit nemohou. Ostatně i lidé v Česku jsou již po loňské osvětové kampani VZP proti šíření podobných bludů odolnější. Potvrdil to průzkum, jehož výsledky najdete zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: VZP