Dnešní deníky komentují rozhodnutí premiéra a šéfa ODS Petra Nečase nechat odvolat ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS). Podle komentáře Mladé fronty Dnes (MfD) se Nečas, pokládaný za málo rázného vůdce, zachoval jako tvrdý manažer, když svého ministra zemědělství nevyhodil na hodinu, ale dalo by se říci přímo na minutu. Podle komentáře v Hospodářských novinách (HN) má Nečas primát, který by si asi rád odpustil. Ještě nikdy se v české politice nestalo, aby premiér odvolal ministra a vzápětí se proti němu postavila v přímém přenosu část vlastní partaje, píše komentátor HN.
Jde o politický boj ve Středočeském kraji, shodují se komentátoři
Autor článku v Právu píše, že Fuksa je otevřeným spojencem středočeského činitele ODS Petr Tluchoře, z něhož si Nečas vlastnoručně udělal nepřítele. Stalo se to poté, co Tluchoře na poslaneckém klubu otevřeně napadl a dosáhl toho, že nebyl znovu zvolen do čela poslanců ODS. Středočeši proto už řadu týdnů vedu uvnitř ODS partyzánskou válku proti Nečasovi. Jako partyzáni proti regulérnímu vojsku šanci na totální vítězství nemají, ale mohou vyhodit do vzduchu pár mostů a poškodit komunikace. V tomto trendu v úterý s chutí pokračovali ihned po Fuksově odvolání, píše komentátor Práva.
Podle komentátora HN je třeba brát premiérovo zdůvodňování, proč byl s Fuksou odborně nespokojen, s rezervou. Fuksa musel jít, protože patří k protinečasovské opozici v ODS kolem Tluchoře. Proti tomu se vlastně nedá nic namítnout. Je logické, že premiér nechce mít ve vládě člověka, kterému nedůvěřuje, ať už odborně, nebo politicky. Je To prostě jeho věc, míní autor článku v HN.
Podle komentátora MfD potřebuje Nečas ve straně která si už teď pro příští volby připadá ztracená, silné spojence. A takovým by mohl být Petr Bendl, kterému údajně Fuksovo křeslo nabídl.
Chystá Nečas generální útok? Je Kalousek v ohrožení?
Komentátor Práva si všímá, že premiér ale překvapivě neodešel od prezidenta se jménem kandidáta na nového ministra. Jestli je pravda, že Václav Klaus by nechtěl na uvolněné místo Bendla, pak by Nečasovi zcela nevyšel záměr rozdělit Středočechy a upevnit pozici před kongresem ODS 22. října, píše.
Premiér chce však podle komentáře v MfD vyhrát i nad Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Kromě toho, že chce prosadit reformy, chce dokázat, že to je jeho vláda. Ne Klausova, ne Kalouskova a už vůbec ne Tluchořova. To se mu podaří jen tehdy, když na správná místa dosadí své lidi. Útok na Fuksu může být jen troubením ke generálnímu tažení, píše komentátor MfD.
Podle něj je dokonce možné, že Fuksa padl kvůli kombinaci všech tří důvodů: Slabost, vnitřní spory v ODS, Nečasova chuť změnit kabinet. Nelze vyloučit ani skrytý důvod týkající se například nečestného jednání nebo korupce. Je však velmi pravděpodobné, že by se o něm ve štěbetavém prostředí české politiky vědělo, uzavírá komentář MfD.
Čtěte také:
Ministr Fuksa jde z vlády. Nahradit ho má prý Bendl
Víme, co chystá Tluchoř na Nečase
Sobotka (ČSSD): Podobu vlády začíná určovat mocenský boj v ODS
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp