Energetický regulační úřad příští rok výrazně sníží výkupní cenu z fotovoltaiky

07.10.2010 13:03 | Zprávy

Jak již ParlamentníListy.cz informovaly, odborníci na energetiku během dne diskutují na 106. Žofínském fóru o energetice a její budoucnosti. Co ale během dopoledne na fóru s názvem „Boj o vyšší zisky nebo snaha vyhovět zákazníkům“ zaznělo?

Energetický regulační úřad příští rok výrazně sníží výkupní cenu z fotovoltaiky

Kromě jiného se na Žofíně hovořilo i o prudkém rozvoji solárních elektráren, který podle předsedy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josefa Fiřta není v relaci s ostatními zdroji. Stát totiž podle něj fotovoltaiku nadměrně podporuje, a to způsobuje problémy na trhu s energií.

Energetický regulační úřad proto v roce 2011 výrazně sníží výkupní cenu z fotovoltaiky a navíc přispěje k vytvoření fondu na rušení solárních panelů. Úřad proto odhaduje, že se příští rok v důsledku podpory solárních zdrojů zvýší konečná cena elektřiny pro domácnosti o zhruba 12 procent a pro podniky o asi o 17 procent. ODS ale na svém pozdějším brífingu uvedla, že takový cenový skok nehodlá připustit.

V koncepci přibude více obnovitelných zdrojů

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner k tomu dodal, že se solární energetikou se počítá, ale musí být nastaven optimální mix. Kromě toho se počítá i s nárůstem využití obnovitelných zdrojů. Více energie by mělo kromě zmiňované fotovoltaiky, pocházet i z biomasy a také geotermální energetiky.

V roce 2025 by dokonce mělo dojít k prolnutí cen z klasicky vyráběných zdrojů a zdrojů obnovitelných. To je podle náměstka jedním z hlavních hnacích motorů podpory obnovitelných zdrojů.

Česku plynová krize nehrozí 

Na fóru vystoupil i prezident České plynárenské unie Oldřich Petržilka. Ten zmínil, že se ceny plynu příliš zdražovat nebudou. Vláda ale prý uvažuje o tom, že růst cen elektřiny v příštím roce vykompenzuje zvýšeným zdaněním plynu. To by potom v důsledku toho ceny mohlo zvednout. Pokud se tak nestane, ceny plynu by podle Petržilky růst nemusely. Z osmdesáti procent se na jejich tvorbě totiž podílí cena ropy, nezanedbatelný vliv má i kurz koruny.

Co se týče plynové závislosti České republiky na Rusku, pak Petržilka připomněl, že během plynové krize Česko problémy nepocítilo. Plyn jsme totiž tehdy odebírali od Norska. Odtud plyne čtvrtina paliva, zbytek dodává Rusko.

„Česko v tomto ohledu patří k zemím, které dokážou diverzifikovat svoje dodávky.  Plusem Česka jsou také podzemní zásobníky plynu a diverzifikace logistiky plynu," dodal k tomu Petžílka. 

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…