Úřad by měl mít podle náměstka dvě zásadní kompetence. Za prvé by dohlížel na financování stran a hnutí, což v praxi znamená, že by kontroloval výroční zprávy. Dnes tato pravomoc náleží kontrolnímu výboru Poslanecké sněmovny. Jeho druhým úkolem by byl dohled nad financováním volebních kampaní, a to jak u stran, tak i u kandidátů.
Související Evropa nám radí: Máte problém. Divné financování stran
"Tento materiál je v pracovní verzi na ministerstvu vnitra. Předpokládáme, že ho budeme diskutovat s politiky a projednávat s místopředsedkyní vlády pro boj s korupcí Karolínou Peake," uvedl náměstek ministra vnitra Ondřej Veselský, podle kterého by se měl návrh zákona během několika měsíců objevit v meziresortním připomínkovém řízení. Začít platit by pak mohl zákon od poloviny roku 2013.
Strany by podle návrhu měly například zákonnou povinnost zřídit si zvláštní bankovní účet, který by byl transparentní a jehož výpisy by byly k nahlédnutí na webových stránkách. Občané by si tak podle Veselského mohli jednoduše zkontrolovat, od koho strana finanční prostředky dostává, ale i na co jsou dále vynakládány.
K věci:
Jak zprůhlednit financování politických stran? Transparency má recept
Liška (SZ): Za politickou krizí je systém financování stran. Bárta je jen jeho ikonou
VV: Průhledné financování politických stran a omezení imunity
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh