Chudnou střední vrstvy
Do problému se v poslední době nedostávají jen ti nejchudší, ale i lidé ze středních vrstev. „Mě to vůbec nepřekvapuje, taková je sociální realita v této zemi. Myslím, že po roce reformátorského experimentu to může být mezi 50 až šedesáti procenty domácností. Nečasova vláda vůbec nezná sociální situaci v zemi. A upřímně řečeno, ono jim to je jedno," prohlásil pro ParlamentníListy.cz expremiér Jiří Paroubek, za jehož vlády podle jeho slov prožívala země ekonomický vzestup.
„Je to jasný důkaz o škodlivosti politiky pravicových stran v posledních pěti letech. Jasně se ukazuje, že bohatí jsou stále bohatší a chudí stále chudší. Zároveň je veškerá zátěž díky úlevám nejbohatším, zavedeným za úřadování ministra financí Miroslava Kalouska, směřována na bedra střední třídy," doplňuje názor levice místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.
Chudých přibývá, rodiny bez peněz. To za mě nebylo, rozčílil se Paroubek
Podle středočeského hejtmana Davida Ratha jde o ostudu vlády. „Jde o důkaz chudoby podstatné části obyvatel. Padá to na hlavu ne ekonomické krize, ale této vlády," tvrdí Rath.
„Rodinné příjmy jsou opravdu často na doraz, to odpovídá. Otázkou je však jaké mají rodiny úspory," zamyslel se oslovený komunistický poslanec Jiří Dolejš.
Nečekaný výdaj je tragedie
České domácnosti pozvolna přestávají mít vyrovnané rozpočty. Stránky výdajové začínají převyšovat stránky příjmové. A to nikdy není dobře. Pokud by se u všech domácností náhle objevil nečekaný výdaj 8 500 korun, 40 procent z nich by to ani při drastickém šetření nebylo schopno zaplatit. Takové údaje má Český statistický úřad (ČSÚ).
Nečekaný výdaj 8 500 korun by pro mnohé rodiny znamenal doslova katastrofu. Nečekanou platbu 8500 korun, jak potvrdil ČSÚ, by nedokázalo během měsíce i při sebevětším šetření a omezení jiných výdajů zaplatit 40 procent českých domácností. A taková platba může přijít kdykoliv, stačí doplatek za plyn, či elektřinu. A společnosti mnohdy nejsou ochotny částku rozdělit do splátek.
Starý chléb za pět korun, máslo za deset. Síť obchodů pro chudé
Otřesený Jiří Krampol: Hajzlové. Rozkradli a rozprodali republiku
Lidi už nemají ani na rohlík navíc, pláče majitelka malého krámku
Lidé šetří na rohlících
Jako příklad rostoucí bídy obyvatel mohou posloužit slova majitelky jihočeského krámku s potravinami. Bojí se o peněženky svých zákazníků a tedy i o své tržby. Jaroslava je provozovatelkou malého obchůdku na Táborsku. A má pocit, že chystané pohyby v sazbách DPH se nepříjemně odrazí v jejím podnikání. „Samozřejmě - nebude se to týkat velkých řetězců, ale nás drobné živnostníky zvýšení DPH a další plánované změny postihnou. Mám jediné štěstí, že neplatím nájem a jsem ve svém. Jinak bych už asi dávno byla na pracáku," řekla ParlamentnímListům.cz paní Jaroslava.
V obchodě pracuje přes dvacet let, měsíc od měsíce nyní však pociťuje, jak lidé šetří a rozmýšlí dobře, co koupí.„Už dneska lidi koukají na to, co a za kolik kupují. A až nastane zvýšení DPH a další zdražení, budou se rozhodovat, jestli si koupí čtyři nebo pět rohlíků. Někteří lidi to dělají už dneska. Vždyť máslo stojí teď od 25 do 30 korun, pak to bude zase o korunu dvě více. To je koruna ke koruně a jsou to stovky a za rok tisíce korun," říká paní Jaroslava s tím, že kromě toho, že lidé budou méně kupovat, bude ona víc doplácet na energii. Ta sice nestoupne kvůli DPH, protože už v horní hranici je, ale i tak má podražit i ta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tom