"Podporujeme stabilní eurozónu. Záleží nám na ní. Jsme silně ekonomicky provázáni s eurozónou, takže jsem připraveni podporovat všechna, i třeba legislativní opatření, která povedou ke stabilnímu euru," zdůraznil Nečas.
Slabé či razantní kroky?
Evropští lídři se dnes a na dalším mimořádném summitu eurozóny ve středu pokusí přijít s komplexním plánem a opatřeními na řešení současné dluhové krize, u níž hrozí, že by se mohla z Řecka převalit i do dalších zemí bloku. To by ale mohlo mít velmi tvrdé dopady nejen pro tyto země, ale i pro celou evropskou i světovou ekonomiku.
Strategie by měla obsahovat plán na rekapitalizaci evropských bank, posílení "palebné síly" záchranného fondu eurozóny EFSF ovšem bez dalšího navyšování garancí od členských zemí či mnohem výraznější odpisy řeckých dluhů soukromými investory. Zatímco v červenci se dohodlo, že by toto seškrtání mělo dosáhnout zhruba 21 procent, tak nyní se hovoří o 50 až 60 procentech.
Nečas nechtěl zvažovanou výši odpisů komentovat. "Jsme přesvědčeni, že nějaká cesta restrukturalizace těch dluhů je nutná," podotkl jen. Bude ale na eurozóně, jak se v tomto směru dohodne. "Nechci komentovat, zda je to dostatečné nebo není dostatečné, ale je evidentní, že musí přijít nějaký razantní krok," podotkl Nečas při příjezdu na jednání, které bylo odloženo z pondělí.
Související:
Pokecání kamarádů u kafe a smutný Tluchoř. To byl kongres ODS
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp