Právník, co obhajuje chudé, o hrůzách dnešní doby a "spirále smrti"

23.02.2013 6:05 | Zprávy

JINÝMA OČÍMA Jan Rytíř je olomoucký právník. Bezplatně radí lidem v těžkých životních situacích. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz popsal děsivé příběhy svých klientů, kteří jsou často úplně na dně, majetek zabavený exekutory. Nejsmutnější je podle něj fakt, že ty, co si dnes myslí, že jim takové problémy nehrozí, může potkat totéž. Stačí jen přijít o práci a iluze jistoty je pryč.

Právník, co obhajuje chudé, o hrůzách dnešní doby a "spirále smrti"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezdomovec v Praze

Jak z vaší pozice člověka, který přichází do styku s lidmi v těžkých životních situacích, vnímáte fakt, že bez práce bylo v lednu podle pracovních úřadů 585 809 lidí? Víc nezaměstnaných bylo na našem území jen při velké hospodářské krizi v roce 1933….

Tohle číslo je skutečně hrozivé a podle mého názoru osciluje někde okolo bodu společenského zvratu. Do dluhové „spirály smrti“ se dostávají hromadně celé rodiny a stále více lidí i firem se ocitá ve skutečně neřešitelných problémech. Zatímco před pěti lety byly pro většinu lidí neřešitelnými problémy v hodnotě statisíců až milionů, dnes se pro člověka, který ztratí práci, stávají neřešitelnými problémy v hodnotě tisíců až desetitisíců.

S rostoucí bídou lidí narůstá státem prostřednictvím zákonů organizovaný hyenismus dluhového byznysu. O soudních exekutorech a nákladech soudních řízení už snad ani nechci hovořit, každý ví, jakou trosku dokáže taková zákony garantovaná mašinérie udělat z jinak fungujícího člověka.

Stále častěji se setkáváme s novým fenoménem dnešní doby - se sociální majetkovou kriminalitou, které se dopouštějí jinak slušní lidé, důchodci, matky samoživitelky, a to jen a jedině z důvodu, aby uspokojili základní životní potřeby. Nově také v naší poradně registrujeme bezohlednou aroganci a nebojím se říct, až cynismus pojišťoven a jejich náhončích a opět zde selhává stát.

V loňském roce dva z klientů naší poradny spáchali sebevraždu a v naší poradně stále více namísto právního poradenství poskytujeme lidem pouze psychologickou pomoc, protože efektivní právní řešení prostě neexistují.

Nejsmutnější je, že lidé, kteří ještě vzdorují, se po vzoru našich poslanců a senátorů, stávají otupělými a chladnými k potřebám druhých lidí. Žárlivě si střeží svoji iluzi jistoty a neuvědomují si, že právě oni jsou nyní na řadě.

Kdo za tento stav nese největší zodpovědnost a proč? Je to vláda?

Dle mého názoru jsou viníkem tohoto stavu všechny vlády po roce 1989. V dané době šlo schválit takové zákony, které by současnému rozvratu naší společnosti a lidských hodnot, efektivně zabránily. Každá další vláda a každý další poslanec či senátor už jen přidávali po hřebíčku do rakve zdravého rozumu a dnes už ani nevíme, co to zdravý rozum je.

Jak tuto situaci změnit?

V hodině teorie práva mne učili, že narozením uzavíráme smlouvu se státem, ve které se vzdáváme některých práv (např. brát spravedlnost do svých rukou) a od státu očekáváme, že nám zajistí ochranu těch práv, která nám zůstanou. V poslední době ale stát stále více selhává při plnění svých povinností z této smlouvy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFPI: Projekt Obec ON propojuje obce s odborníky na investiční výstavbu

13:21 SFPI: Projekt Obec ON propojuje obce s odborníky na investiční výstavbu

Státní fond podpory investic (SFPI) vedle poskytování dotačního a úvěrového financování v roce 2024 …