Profesor Keller: Kdo ještě něco má, toho vláda dorazí

06.08.2011 8:48 | Zprávy

Problém diskutovaného předlužení řady domácností podle sociologa a publicisty Jana Kellera není, jak by se mohlo zdát, ve finanční negramotnosti dlužníků. Keller současně spočítal, že ani nejbohatší střední vrstvy nedosáhnou úrovně příjmů „nejchudších" středních vrstev ve Francii. Zato náklady na živobytí se prý Francouzům blížíme rychle.

Profesor Keller: Kdo ještě něco má, toho vláda dorazí

V médiích se často zmiňuje finanční gramotnost českých domácností, která je prý na nízké úrovni. Domácnosti často nemají finanční rezervy na přežití nenadálých událostí, jakou se může stát třeba ztráta zaměstnání.

Jak je to s dlužníky ve Francii?

„Nevím o nějakých výzkumech u nás, ale Francouzi mají bezpečně spočteno, že oni mají asi čtyři miliony předlužených domácností. A ten dluh těchto domácnosti je v průměru půlroční výdělek. Tedy kdyby půl roku dávaly všechno jenom na ten dluh, tak by se toho zbavily. Nesměly by jíst, oblékat se a podobně," reagoval pro ParlamentníListy.cz Keller.

Čtěte také:
Chudých přibývá, rodiny bez peněz. To za mě nebylo, rozčílil se Paroubek
Chudí lidé v Česku musí řešit, jak vyjít se třemi tisíci na měsíc
Varování sociologa vládě: Zdražování rozšíří chudobu. A bude dědičná

„A podstatné na tom je, že oni mají přesně spočteno, že tři čtvrtiny domácností mají takzvané pasivní zadlužení a jenom jedna čtvrtina je v aktivním zadlužení. Aktivní zadlužení znamená, že člověk je finančně negramotný, něco si chce dopřát, nemá na to, je mu to v tom okamžiku jedno a vezme si půjčku, kterou, kdyby byl při smyslech, by si nikdy nemohl vzít, protože ji nemůže nikdy splatit," přiblížil sociolog.

Nevěřím v negramotnost našich dlužníků

„Ale to je jenom jedna čtvrtina těch případů, zbylé tři čtvrtiny vzniknou tak, že lidí naprosto racionálně kalkulují a pak přijdou tři věci, někdy dokonce v kombinaci: Závažnější nemoc, rozvod a nezaměstnanost. Oni s tím nemohli dost dobře počítat, protože kdyby s tím počítali, tak si nemohou vzít nikdy žádnou půjčku," doplnil Keller s tím, že sice neví, jaký je ten podíl u nás, ale je přesvědčený, že jde o obdobně významný podíl.

„To znamená, že spoustu domácností do toho spadlo ne vlastní vinou, prostě přišlo něco, co oni mohli těžko ovlivnit. A teď je problém, jestliže spousta firem se živí tím, že chce u žáků propagovat finanční gramotnost, což je jistě bohulibé úsilí, tak musí mít na paměti to, že většina našich předlužených domácností je patrně finančně gramotná. Nemám žádný důvod si myslet, že by naši lidé byli v průměru lehkomyslnější, než Francouzi," dodal Keller.

Naši "nejbohatší" nedosáhnou na francouzské chudé

Podle něj je ale velkým průšvihem sociální situace domácností. „Já jsem s kolegou udělal průzkum, kde jsme definovali střední vrstvy podle příjmů. Domácnosti středních vrstev jsme definovali podle stejné metodiky, jako se to dělá ve Francii. To znamená, že jsme si vzali medián příjmů domácností. To je bod, pod kterým je polovina domácností a nad kterým je druhá polovina domácností," nastínil Keller metodiku průzkumu.

Profesor Keller na ParlamentníchListech.cz
Keller: Islandská revoluce. A miliony ožebračených důchodců k tomu
Profesor Keller: Bohatí rozkradou rozpočet, pro lidi nezbyde
Profesor Keller burcuje: Na vládu je lepší nastoupit teď, než bude pozdě
Profesor Keller vyčinil Pražanům. Na stávku se vykašlali

„To jsme spočítali s potřebnými koeficienty podle členů domácností a podobně. A když jsme si to takhle udělali, tak jsme na eura přepočítali příjem českých domácností a vyšlo nám, že i nejbohatší střední vrstvy české střední vrstvy zdaleka nedosáhnou úrovně na příjmů nejchudších středních vrstev ve Francii," konstatoval sociolog.

Na jejich platy nemáme, ale náklady na život...

„Při tom výpočtu je třeba samozřejmě zohlednit i kurz koruny vůči euru, protože ten samozřejmě ovlivňuje výsledek. To jsme konzultovali s ekonomem matematikem. Ale ani při posunutí koruny na výhodnější kurz vůči euru se nám ta čísla neposunula tak, že by se české a francouzské střední vrstvy překrývaly, ten rozdíl zůstával stále markantní," zdůraznil Keller.

Podle něj se pak v praxi k Francouzům přibližujeme daleko více v životních nákladech, než ve mzdě. „V průměrné mzdě jsme stále na čtvrtině francouzských příjmů, ale když se podíváte ve Francii do supermarketu, tak zjistíte, že stejná značka kafe je tam dvakrát levnější než stejná značka v českém supermarketu," uvedl Keller.

Málo lidí v chudobě, velmi mnoho jen kousek od ní

„Takže ten problém je v tom, že naši politici se pořád chlubí, jako by to byla jejich zásluha, že máme jeden z nejnižších podílů lidí, žijících pod hranicí chudoby, ale vůbec neřeknou, že máme vyloženě slabé střední vrstvy, které jsou ne zas tak moc vzdálené od hranice chudoby. A přitom reformní opatření v sociální oblasti jsou cílena právě na střední vrstvy," kritizuje sociolog chystaná vládní opatření.

Podle něj není těm nejchudším už co vzít. „Ti nejchudší dostanou dokonce porodné na první dítě, ale ty střední vrstvy nedostanou nic. A u nás, tedy na Ostravsku, to vypadá tak, že naše střední vrstvy daleko častěji bydlí v paneláku, než naše nižší vrstvy. Protože nižší vrstvy si za minulého režimu, kdy měli ještě dělnickou vysoce ohodnocenou práci, postavili svépomocí barák, který jim teď chátrá, protože jejich mzdy jsou stlačovány nebo jsou nezaměstnaní," poukazuje Keller na paradox.

Chudáci mají domky, střední vrstvy panelák

„Čili situace je taková, že nižší vrstvy žijí v rodinných domech, které jim chátrají, protože nemají na to, aby si je udržovaly a vyšší vrstvy žijí v panelácích, protože nemají na to, aby si ty domky od nižších vrstev koupily. A tato skupina, která je pár tisícovek od nižších vrstev, nebude mít nárok na žádné sociální opatření, ale v podstatě bude hlavním sponzorem všech těchto opatření. Ona to bude ze svých daní platit," dodává sociolog.

Jestli krachneme, tak kvůli Německu

Ten pro ParlamentníListy.cz reagoval i na nedávné tvrzení někdejšího moderátora a dnes majitele nemocnic Romana Šmuclera, že Česká republika spěje v horizontu několika let k bankrotu.

„No myslím si, že Šmucler je ještě dost optimista," zasmál se Keller. Pak už vážněji dodal: „Já samozřejmě nejsem ekonom, ale myslím si, že přibývání dluhu, jak se to u nás děje a jak to pan Šmucler zmínil, není nejrychlejší cesta k tomu, aby to tady krachlo. Já si myslím jako neekonom, že daleko spíše to tu může krachnout tím, že jsme ze sebe udělali přívěsek německé ekonomiky, kterou nemůžeme nijak ovlivnit. Když se něco stane západně od nás, tak my tady nevlastníme už nic, kromě redakce Mateřídoušky a několika dalších drobností" uzavřel Keller.

Roman Šmucler šokoval: Bude státní bankrot. Vím to
Oranžový Kalousek se vysmál Šmuclerovi. Bankrot? Explicitní blbost

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…