Výraz Occupy se v souvislosti s protesty občanů poprvé objevil vloni ve Spojených státech jako označení mediálně velmi viditelné akce americké pobočky hnutí Skutečná demokracie teď. První strany se objevily v okolí Mekky světových byznysmenů na newyorské Wall Street. V říjnu 2011 už mladí lidé okupovali stovku světových měst a 28. dubna 2012 se stany s petičními archy objevily i na pražském Klárově.
Další reportáže ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE
Postupně jich ubylo a do bezprostřední blízkosti Úřadu vlády se místo lidí toužících po diskusi nad současným uspořádáním světa začali stahovat bezdomovci a drogově závislí, kterým šlo spíše o trochu jídla a místo, kde je nebude nikdo rušit v odpočinku. Poté, co městská policie celý Klárov, až na jeden, zákonem povolený petiční stan vyklidila, jsou Occupy Praha k vidění na Vyšehradě. Ani zde ale možná dlouho nezůstanou, i nad nimi se zřejmě stahují mraky.
Jedním z těch, kdo okupují veřejná prostranství v Praze od samého počátku akce, je i Mirek, původem od jihomoravského Hodonína.
Raději já než moje rodina
"Do Prahy jsem přijel stopem. Devět měsícců jsem nemohl najít práci, bývalý zaměstnavatel mi neposlal zápočtový list ani výpověď. Musel jsem bydlet u matky, mám postiženou sestru. Matka dře jako kůň za pouhým osm tisíc korun měsíčně, takže sotva přežíváme," popisuje svou situaci před odchodem do Prahy mezi Occupy Mirek, statný mladý muž, který se včera do tábora u Cihlové brány pod Vyšehradem vrátil ze Šumavy. O hnutí a jeho smyslu se dozvěděl z internetu. Po ztrátě zaměstnání jej měl prý naštěstí předplacený internet na celou zimu. A tak studoval různé směry, kterými se ubírají protesty ve světě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek, ahe