Téma prolomení limitů těžby uhlí se na českou politickou scénu periodicky vrací. Zástupci zaměstnavatelů toto téma znovu otevřeli v okamžiku, když na schůzce s prezidentem Klausem prohlásili, že nechtějí, aby z horního zákona vypadla možnost vyvlastnit pozemek za účelem těžby. Má si stát toto právo ponechat? Ministerstvo průmyslu a obchodu chce ustanovení zrušit.
O dané problematice spolu dnes v pořadu Události, komentáře České televize diskutovali poslanci Milan Šťovíček a Milan Urban (ČSSD).
Chcete žít na úkor občanů, zlobil se Šťovíček
Ministerstvo průmyslu a obchodu svůj záměr odůvodňuje tím, že za posledních dvacet let, co vyvlastňovací ustanovení platí, nebylo využito.
„Mě fascinuje s jakou lehkostí a nezodpovědností vláda navrhuje novelu horního zákona dřív, než byla změněna energetická koncepce. Stát by přitom měl mít možnost rozhodnout se, jaká bude energetická koncepce této země. Tento zákon předbíhá dobu, míní Urban. Podle opozičního poslance to bude mimo jiné znamenat, že cena elektrické energie bude skokově růst, lidé, kteří dnes jsou napojeni na centrální síť vytápění, budou muset přejít na plyn.
Šťovíček však s Urbanem nesouhlasil. Domnívá se, že jde především o narovnání vztahu mezi majiteli pozemků a těžaři. Námitka, že bude nedostatek uhlí, je jen strašení. Poslanec VV svého opozičního oponenta následně obvinil, že chce žít na úkor obyvatel Ústecka, pokud volá po prolomení limitů.
Toto obvinění Urban obratem odmítl, zdůraznil však, že by si stát neměl uzavírat možné cesty.
Související:
Peake (VV): Těžební limity a šluknovské problémy spolu jen zdánlivě nesouvisí
Těžební limity se musí prolomit. Jinak hrozí krize teplárenství, tvrdí náměstek
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp