Vlk se nenažere a z kozy nezbude nic. Filozof Sokol varuje před přímou volbou

21.02.2012 6:26 | Zprávy

Omyl, který oslabí vládu. Tak se staví k přímé volbě prezidenta kandidát z roku 2003 a filozof Jan Sokol. V tom je zajedno s kandidátem ze stejného roku Petrem Pithartem. Nejlepším prezidentem v novodobé historii byl podle Sokola Václav Havel.

Vlk se nenažere a z kozy nezbude nic. Filozof Sokol varuje před přímou volbou
Foto: rep
Popisek: Profesor Jan Sokol

Profesor filozofie Jan Sokol z nynějších možných kandidátů upřednostňuje před ostatními Jana Fischera nebo Jana Švejnara. Sám, přestože svou bývalou kandidaturu na prezidenta hodnotí jako zajímavou zkušenost, se už kandidovat nechystá.

„Pokládám to za omyl, který dál oslabí vládu, způsobí další volby a také kampaň, která nebude v rukavičkách. A kdyby měl vyhrát ambiciózní člověk, nevím, kdo tu bude vládnout a ponese za to nějakou odpovědnost. Vlk se nenažere a z kozy nic nezbude,“ takhle bez pardonu hodnotí pro ParlamentníListy.cz aktuální ústavní změnu, která se týká přímé volby prezidenta, bývalý kandidát na prezidenta Jan Sokol. Za klíčové v případě nového prezidenta pokládá zlepšení postojů k Evropské unii.

Narcise na Hrad ne

Nový prezident by měl podle filozofa Jana Sokola brzdit soupeřivost politických stran, které by si stát nejraději rozparcelovaly, a trvat na zájmech státu a celé společnosti. Za klíčově důležité považuje zlepšení postojů Hradu k Evropské unii. „Po mém soudu pro nás nejvíc dosáhl Václav Havel,“ jmenuje hlavu státu z novodobé historie, která se blížila ideálu.


V prezidentském křesle by nejraději viděl sedět umírněnější možné kandidáty  - Jana Fischera či Jana Švejnara. „Ti by zřejmě nebyli špatní. Oba sice vidí svět hodně ekonomicky, ale nemají tu nutkavou potřebu na sebe upozorňovat jako Václav Klaus nebo Miloš Zeman,“ doplňuje. O posledních dvou jménech si totiž myslí, že mají narcistní povahy.

Přímá volba? Fuj

Sokol má ohledně přímé volby prezidenta jasný názor. Jde podle něj o omyl, který napáchá mnoho špatného. V tom si úplně rozumí s místopředsedou Senátu Petrem Pithartem (KDU-ČSL). Ten v deníku Právo prohlásil, že se v tomto případě politici schovávají za lid. „Lidi si také přejí trest smrti a zrušit daně a mnoho lidí si přeje všechny nepřizpůsobivé poslat do Indie,“ dodal. K novele ještě řekl, že takové posílení prezidenta je návodem k výrobě vůdce.

Oba se zúčastnili volby prezidenta v roce 2003. Byli protikandidáty Václava Klause. Petr Pithart byl navržený čtyřkoalicí v první volbě 15. ledna 2003. V ní prezident zvolen nebyl. Verdikt nepadl ani při druhé volbě, ale ve třetí o měsíc později, jíž se účastnil právě Jan Sokol, zvítězil Václav Klaus.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP a odborové organizace se dohodly na dodatku ke kolektivní smlouvě

7:23 DPP a odborové organizace se dohodly na dodatku ke kolektivní smlouvě

Vedení Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) a všechny odborové organizace působící v DPP podepsaly …