„Ale hlásit se to musí.“ U Rakušana chystají trefit děti i staré. Začali mluvit jako oni

11.10.2023 18:24 | Monitoring

Bonzovat se nemá, ale hlásit se to musí. S brožurou, kterou do škol nově zasílá Rakušanovo ministerstvo vnitra, a která děti i mládež nabádá k udávání za chování na sociálních sítích, seznámila Jana Bobošíková diváky pořadu Aby bylo jasno.

„Ale hlásit se to musí.“ U Rakušana chystají trefit děti i staré. Začali mluvit jako oni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šestý ročník vyhlášení nejúspěšnějších žákovských projektů roku 2016 s názvem Co dělají školy pro demokracii?

První brožura ministerstva vnitra nese název 10 fíčůr bezpečného chování v onlinu i na sítích. V ní resort Víta Rakušana (STAN) radí, jak se chovat na sociálních sítích. Brožura existuje ve dvou verzích; jedna je pro mladé a jmenuje se 10 fíčůr bezpečného chování. Druhá brožura je pro starší, tu ministerstvo nazvalo Boomer verze. Za „boomera“ je obecně považován člověk po padesátce, přibližuje Bobošíková.

Z Rakušanova desatera bezpečného chování v online světě určeného pro starší generaci, příslušné partie porovnala s verzí určenou pro mladé.

Ministerstvo vnitra mládeži i lidem po padesátce v brožuře radí, aby mysleli „na svou digitální stopu“, tedy že každý příspěvek, který na sociálních sítí sdílejí, může mít dlouhodobé následky na jejich „digitální život a kariéru“. „Všimněte si, kolik skrytých výhrůžek se vejde do státní péče o naše bezpečí – to je taková svoboda slova vocamcať pocamcať,“ poznamenává moderátorka pořadu Aby bylo jasno.

Mladí se mj. dozvídají, že „BFF nemusí být chábr nebo feláč“. Ti starší jsou obeznámení např. s tím, že by měli zvážit, koho přijmou do svých „přátel“. Mladí mají „čekovat své informace a hajdovat své osobní údaje“ – čili ověřovat informace a chránit své osobní údaje.

Starším osobám ministerstvo vnitra doporučuje nezveřejňovat fotografie, které by mohly být nevhodné, jako jsou například fotografie alkoholu, drog nebo nahoty. Mladým to ministerstvo sděluje slovy „hustej týpek na síti neflexuje poušnem, emkem a dickpickem“.

Jeden z bodů také obě generece vybízí, aby lidé udávali své spoluobčany, když budou mít podezření na nebezpečné nebo nelegální chování na sociálních sítích. Mladé Rakušanův resort vybízí slovy „bonzovat se nemá, ale nahlásit se to musí“ – a dodává „třeba tím někomu sejvneš life“. Ty starší ministerstvo vnitra nabádá k témuž, ale hezky česky slovy „nahlašovat nebezpečné nebo nelegální chování na sítích“.

„Právě jste viděli desatero bezpečného chování v online světě podle ministra vnitra koaliční vlády v demokratické zemi, kde je svoboda slova zaručena Ústavou a ve které vláda v žádném případě nestaví jednotlivé generace proti sobě,“ dodává Jana Bobošíková s notnou dávkou ironie. Brožuru Ministerstvo vnitra ČR rozesílá do škol ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Bonzování, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHlava. XXll , 11.10.2023 19:13:38
Občanku mám a tudíž jsem svéprávný a nepotřebuji rady tohoto dezimetra.

|  22 |  0

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …