„Armáda je určená pro boj, ne jen pro vítězství,“ řekl ParlamentnímListům.cz rázně bývalý válečný veterán a velitel z Afghánistánu Lumír Němec. „Ano, měli jsme se bránit,“ dodal muž, který byl za své bojové nasazení proti teroristům z Tálibánu opakovaně pozitivně hodnocen nejen českými, ale i britskými nadřízenými (pod kterými jeho speciální jednotka SOG v Afghánistánu operovala - pozn. red.).
Stejný názor jako Němec má i poslanec Karel Schwarzenberg (TOP 09). „Byla by škoda Prahy, ta by byla rozflákaná, to je pravda, ale zachovali bychom si páteř a hrdost. V osmačtyřicátém je to stejný. Jednou jsme si zvykli kapitulovat, tak i v roce 1968,“ uvedl politik v rozhovoru pro Reflex.
„Temnou stránku národních dějin - Mnichov - jsme si naším protinacistickým odbojem odčinili měrou víc než vrchovatou. A přesto sami sobě dáváme kvůli přijetí mnichovské smlouvy a vyklizení pohraničních pevností punc zbabělců, protože jsme prý za svou svobodu nikdy nebojovali a vždy se jen přizpůsobili silnějšímu,“ odporuje Schwarzenbergovi s poukazem na ryze český rys sebemrskačství historik Eduard Stehlík z ministerstva obrany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš