„Bratrská“ pomoc Číny jiným státům sužovaným koronavirem? Jde jí o něco jiného. Publicista varuje

28.03.2020 8:45 | Zprávy

Pandemie jako nástroj propagandy. Čína rozehrála velkou hru, píše ve svém komentáři v Mladé frontě Dnes publicista Pavel P. Kopecký. „Bratrskou“ pomocí v jiných státech se podle něj Čína pokouší zlepšit image vlastního režimu a současně naznačit, že její systém je nadřazený těm ostatním.

„Bratrská“ pomoc Číny jiným státům sužovaným koronavirem? Jde jí o něco jiného. Publicista varuje
Foto: Repro Twitter @Frolencewalters
Popisek: Ochranná opatření v Číně v souvislosti s výskytem koronaviru

V čínské kulturní tradici se říká, že krize představuje také příležitost. Perfektní zhmotnění této pozoruhodné myšlenky máme nyní jako na dlani. „Je-li z něčeho patrná provázanost krize s příležitostí, tak právě z pandemie koronaviru. Stala se příležitostí pro kdekoho v našem křehkém a rozporuplném světě,“ připomíná Kopecký.

Zmiňuje například úsilí maďarského premiéra Viktora Orbána. „Toužil kdysi úzce spolupracovat s Čínou, stopnout parlament, řídit zemi dekrety a vojskem obsadit strategické firmy, to mluví za vše,“ píše. A dodává, že epidemie je snem mocných, umožňuje kontrolovat populaci, určit každému jeho místo, vést o každém podrobné registry informací.

Velké šance nabízí krize automaticky též propagandě. „Číňané přijali velkorysá lékařská opatření, na něž se Západ nezmohl. Zároveň v Číně odstartovala rozšířená výroba relevantního medicínského materiálu za nemalé peníze vyváženého do zahraničí v podobě jakési variace na ‚bratrskou pomoc‘ reprezentující dovnitř i vně Číny propagandistickou hru, v níž je zastírána vina tamějšího režimu na počátečním rychlém šíření infekce,“ zdůrazňuje Kopecký.

„Zároveň je tak předváděna údajná superiorita vlastního zřízení nad ostatními, méně dokonalými, jimž se přece sluší pomoci,“ pokračuje publicista a poukazuje na Írán, kde vliv nejlidnatější země světa očividně sílí, rovněž v souvislosti s tuhými americkými sankcemi.

Dostalo se také na země střední a východní Evropy, což může kromě dalšího souviset s faktem, že Čína byla loni Evropskou komisí prohlášena za „systémového rivala“.

Vedle skvělého byznysu se třeba v České republice hodí Číně vylepšit si image. „Překrýt kouzelným pláštíkem požadované veřejné vděčnosti našich politiků skandály kolem (mizení) podivných čínských poradců v blízkosti našich vrcholných představitelů. Anebo na arogantní urážky či výhrůžky stran našich oficiálních vztahů s Tchaj-wanem,“ míní publicista.

Závěrem nabízí ještě jeden čínský cíl. „Rozehrávání dlouhodobé hodnotové soutěže, zda je košer ‚ideál‘ systematického elektronického sledování a kádrování občanů,“ uzavírá Pavel P. Kopecký.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mělo to dělat všechno, nedělá to dobře nic. Musk kopl oblíbenou stíhačku Černochové, testy mu dávají za pravdu

17:30 Mělo to dělat všechno, nedělá to dobře nic. Musk kopl oblíbenou stíhačku Černochové, testy mu dávají za pravdu

Elon Musk, nejbohatší člověk světa a budoucí šéf odboru pro efektivitu veřejné správy ve druhé admin…