Michael Chertoff byl ministrem vnitra za vlády George W. Bushe, kdy v USA vrcholila debata o kompetencích tajných služeb a kdy se Spojené státy stále ještě vzpamatovávaly z šoku po teroristickém útoku z 11. září. Tehdy začaly tajné služby pronikat hluboko do soukromí občanů.
V podobné situaci, jako byli Američané, jsou nyní Evropané. Musejí dokázat koordinovat své tajné služby a přijmout tvrdší zákony, aby získali více informací a mohli společnost ochránit před terorismem.
Celý text je ZDE
„Nemyslím, že prohráváme, když musíme mezi svobodou a bezpečností hledat kompromis. Musíme si jen uvědomit, že nemůžeme mít absolutní svobodu. Ta znamená anarchii,“ řekl Chertoff v rozhovoru pro zmíněný server.
Dohoda o sdílení dat pasažérů letadel, kterou minulý týden schválil Evropský parlament, je podle něj důležitým krokem. Vytvoření společné evropské zpravodajské služby považuje – stejně jako většina expertů – za nemožné, ale Evropané by mohli více propojit své databáze a vypracovat si například společný standard jejich shromažďování, propojování a sdílení, tedy společná pravidla a technologie.
Potřebujeme Schengen pro tajné služby
„Jako jste vytvořili Schengen pro volný pohyb lidí, potřebujete vytvořit Schengen pro tajné služby a sdílení jejich informací,“ řekl Chertoff. Za nejdůležitější v boji proti terorismu totiž považuje umět rychle a účinně propojit metadata z telefonních hovorů, cestování a plateb.
Evropa se podle něj musí připravit na další útoky podobné těm, které se odehrály ve Francii a v Bruselu. Jejich pravděpodobnost poroste s tím, jak bude takzvaný Islámský stát prohrávat pozemní válku v Sýrii a Iráku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam