Když těsně před volbami ANO, ODS a SPD společnými silami odhlasovali zrušení superhrubé mzdy. podle ekonomů připravili tito politici státní kasu o 100 miliard ročně. Ministr financí Zbyněk Stanjura dnes hledá cesty, jak získat po státní kasu další peníze. Proto vláda Petra Fialy (ODS) zavedla tzv. windfall tax.
Publicista Robert Malecký, který působil jako redaktor Svobodného slova, vedl redakci Deníku Litoměřicka, psal do Lidových novin a působil také v ČT, ukázal, kde ještě utíkají Stanjurovi peníze. A ne právě nejmenší. Na kuřivu.
„Kouřím měsíčně zhruba 4 kartony, což se dobře počítá, protože je to shodou okolností množství, které smí člověk dovézt ze zemí EU s jejich kolkem. Přesně řečeno, mít u sebe při případné kontrole, která se netýká jen hranic, ale je to nepodstatný detail. V Česku by mě dejme tomu L&Mka stály měsíčně 5320 korun. V Polsku na oficiálním trhu s kolkem 560 zlotých, což je 3012 korun. Rozdíl jsou měsíčně dva tisíce do mojí kapsy, spotřební daň potom do kapsy polské vlády. Pro představu: za krabičku, která tady stojí 133 Kč, dám v Polsku 76. A to už se vyplatí,“ konstatoval.
Jeho manželka to prý má stejně. „Moje žena je na tom podobně, při výletu ve dvou šetříme 4 tisíce měsíčně, Stanjura dostane hovno, nás přitom benzín stojí do Bogatynie nebo okolí do pětistovky a cesta tři hodiny času tam a zpět,“ pokračoval.
A teď, když chce český stát ještě více danit neřesti, množství lidí obdobně nakupujících v Polsku se podle Maleckého ještě zvýší.
„Tak hlavně že jdeme tou konzervativní cestou,“ uzavřel svůj příspěvek.
Nakupovat v Polsku Čechům doporučoval také ekonom Lukáš Kovanda. Na CNN Prima News doporučil lidem, aby „se nenechali holit jako ovečky“.
Na jednom příkladu ukázal, jak jsou Češi „holeni“ v českých obchodech s potravinami.
„Vejce patří k rekordmanům letošního zdražování. V aktuálních číslech vidíme zdražení o 72 %. A když se pak zaměříme na to, o kolik vzrostla výrobní cena vajec, tedy za kolik je prodává ten chovatel, tak to od začátku roku zdražilo o 35 ˇ%. Není to zcela výhradně, ale z velké části to, že obchodníci zneužívají situace, mastí si kapsy, ždímou spotřebitele... a ti si to nechávají líbit. To je třeba změnit,“ nabádá Kovanda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.