„Incident?“ Po útoku migranta to v Německu schytala „německá ČT“

04.06.2024 8:22 | Zprávy

Německem otřásl útok islamisty nožem na policistu Rouvena L. V Mannheimu. O útoku toho bylo napsáno již hodně. Ale teď zazněla tvrdá obžaloba německých politiků. V čele s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, kancléřem za sociální demokracii Olafem Scholzem a mnoha dalšími. Další z autorů se tvrdě obul do veřejnoprávního zpravodajství o teroristickém útoku.

„Incident?“ Po útoku migranta to v Německu schytala „německá ČT“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka

V pátek otřásl německým Mannheimem brutální útok, při němž pětadvacetiletý občan Sulaiman A. původem z Afghánistánu a neúspěšný žadatel o azyl zranil několik lidí, přičemž jednoho policistu zranil tak těžce, že strážce zákona Rouven L. posléze v nemocnici bodnutí nožem podlehl. Skutečností přitom je, že šlo o policistu, který zpacifikoval kritika islámu, když tu náhle ke strážci zákona přikročil islamistický radikál a bodl Rouvena L. několikrát do krku i do hlavy.

O případu informovala agentura DPA, magazín Der Spiegel a další německá média. Der Spiegel také oznámil, že si případ převzala federální prokuratura, aby zdůraznila váhu, kterou případu oficiální místa přikládají.

Současně se na stránkách deníku Bild přihlásil o slovo hlavní komentátor listu Peter Tiede, který dal jasně najevo, že blábolení politiků už má plné zuby. Z pohledu Petra Tiedeho pořád jen řeční, ale reálný dopad do politiky jejich slova příliš nemají. Politici podle komentátora dobře věděli, že afghánský uprchlík žil v Německu nelegálně, neboť šlo o odmítnutého žadatele o azyl.

Tiede v této souvislosti od plic vynadal politikům. Ti toho namluví hodně, ale přijetí reálných řešení prý pokulhává. Kancléř Olaf Scholz řekl, že extremisté ze všech stran „nás mají za své nejtvrdší protivníky“. „Co konkrétně chcete dělat, pane kancléři?“ ptal se Tiede.

Kritickými slovy nešetřil ani na adresu spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

„Jsem velmi znepokojen brutalizací politické debaty a rostoucí ochotou k použití násilí v naší zemi. Věci nemohou takto pokračovat. Násilí ohrožuje to, co posiluje naši demokracii,“ poznamenal k útoku německý prezident.

„Co je podle vás, pane federální prezidente, KONKRÉTNĚ potřeba změnit? Co jako hlava státu požadujete od vlády? Co ve jménu lidu?“ ptal se okamžitě Tiede. 

Sociální demokraté se chopili příležitosti a podle komentátora předvedli vrcholně pokrytecký čin. „Nový návrh říká, že odsouzení závažní zločinci a potenciálně nebezpeční lidé by měli být deportováni do své vlasti, i když je tam Německo jinak nedeportuje,“ napsal list.

Komentátor se hned zeptal, zda to nešlo zařídit dřív? Dřív než zemřel policista.

„Pravda je asi taková: SPD při předkládání návrhu věděla, že pachatel žije v Německu jako ODMÍTNUTÝ žadatel o azyl již deset let. A: Odborníci to chtěli už roky. Zaměstnavatel nyní zabitého policisty Rouvena L., bádensko-württemberský ministr vnitra Thomas Strobl (CDU), to roky požadoval. Federální ministerstvo vnitra na něm pracovalo měsíce. Ministerstvo zahraničí to zablokovalo. Kancléř to neprosadil,“ UPOZORNIL Tiede.

Komentátor Berliner Zeitung Franz Becchi kroutil hlavou nad tím, jak o teroristickém útoku v Mannheimu informoval zpravodajský pořad Tagesschau veřejnoprávní televize ARD.  

„Veřejnoprávní vysílání podceňuje význam masakru v Mannheimu... Rozhodnutí redakce ‚Tagesschau‘ klasifikovat teroristický útok jako ‚incident‘ vyvolává zásadní otázky,“ zdůraznil komentátor.

Poukázal na to, že Tagesschau informuje veřejnost o potřebě chránit klima, o pravicovém extremismu, ale ‚incident‘ v Mannheimu byl zmíněn jen krátce v závěru pátečního zpravodajství.

„Večer se o útoku zmínil i ‚Tagesschau‘ – útok nožem dostal minutu ke konci zpravodajství. O klimatických demonstracích se opět podrobně informovalo; délka 2 minuty a 30 sekund. Moderátor pak krátce informoval o obvinění politika AfD Daniela Halemby, jako by toto téma mělo znovu zdůraznit, co je ústředním problémem Německa: Pravicový extremismus a samozřejmě implicitně nebezpečí, které AfD představuje,“ uvedl Franz Becchi.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Neasimilovaní občané jsou hrozbou pro každou společnost., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseriva , 04.06.2024 9:52:35
Pokud zastávají jiné hodnoty, mohou se rozhodnout je prosazovat i pomocí nožů a pokud jich je už ve společnosti dost, i pomocí občanské války. Jaké je nejčastější jméno dávané německých chlapcům? V Berlíně nejvíc chlapců dostává "křestní" jméno Mohamed.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Volby, další katastrofa bude.“ Svěrák zatáhl do StarDance politiku. Už se křičí

10:58 „Volby, další katastrofa bude.“ Svěrák zatáhl do StarDance politiku. Už se křičí

Herec a scenárista Zdeněk Svěrák vystoupil v pořadu StarDance v České televizi, kde se překvapivě vě…