Vysokoškoláci kvůli údajně zhoršující se klimatické krizi stávkují na univerzitách v pěti městech ČR – Praha, Brno, Olomouc, Pardubice a Hradec králové. „Chceme dát hlasitě najevo, že nám naše budoucnost není lhostejná! Tenhle rok je nejteplejším v historii měření. Na vlny veder zemřelo jen v Evropě 60 tisíc lidí a situace se zhoršuje. Urychlené odvrácení klimatické katastrofy se stává existenční otázkou!“ napsalo na síti X hnutí Univerzity za klima, které stávku pořádá a podle kterého je nekonečný ekonomicky růst neudržitelný.
Stávka začala ?
— Univerzity za klima (@za_klima) November 15, 2023
?? Chceme dát hlasitě najevo, že nám naše budoucnost není lhostejná!
Tenhle rok je nejteplejším v historii měření. Na vlny veder zemřelo jen v Evropě 60 tisíc lidí a situace se zhoršuje. Urychlené odvrácení klimatické katastrofy se stává existenční otázkou! pic.twitter.com/HApTckeYud
„Datum 17. listopadu pro nás ale není jen symbolické, snažíme se aktivně navazovat na to, za co bojovali i naši předchůdci v roce 1989. Stavíme se i za jejich nenaplněné požadavky na zlepšení stavu životního prostředí či sociálních podmínek, protože vzpomínat nestačí,“ přiblížila pro Pražský deník Mariana Müllerová z hnutí Univerzity za klima.
Univerzitní stávku za klima podpořila také Iniciativa nájemníků a nájemnic. „Podporujeme studentstvo v jejich okupační stávce za klima,“ sdělila inciativa. Na jednotlivých fakultách se v rámci stávky konají různé přednášky, do nichž spolek plánuje přispět osvětou k bydlení, které se stává problémem budoucnosti. „Zítra v Brně u Kina Scala budeme povídat o krizi bydlení alias ‚díky, že nemůžeme normálně bydlet‘.“
Podporujeme studentstvo v jejich okupační stávce @za_klima . A rádi se připojujeme k programu.
— INN - Iniciativa nájemníků a nájemnic (@INNiniciativa) November 15, 2023
?? Zítra v Brně u Kina Scala budeme povídat o krizi bydlení alias „díky, že nemůžem normálně bydlet“.
Přijďte ? pic.twitter.com/nvHRam1Zxu
Zástupci hnutí Univerzity za klima na zahájení stávky přednesli své požadavky, mezi které patří schválení klimatického zákona, který by umožnil právní vymahatelnost klimatických závazků a kontinuitu české klimatické politiky.
?Jednání s vládou minulý rok selhala, proto tentokrát stávkujeme za hlubší společenskou změnu!
— Univerzity za klima (@za_klima) November 15, 2023
!?Požadujeme:
1) Aby vláda schválila klimatický zákon. Ten umožní právní vymahatelnost klimatických závazků a kontinuitu české klimatické politiky. pic.twitter.com/4lnX8SKl7a
Dále požadují zavedení občanských shromáždění.
2) Začít používat nástroje participativní demokracie ve formě občanských shromáždění. Ty dávají všem skupinám ve společnosti rovný hlas a možnost informovaně se podílet na politických rozhodnutích. pic.twitter.com/mVy5ND94g3
— Univerzity za klima (@za_klima) November 15, 2023
Dále to, aby se ekonomika posuzovala podle jiného indikátoru, než je HDP. Hrubý domácí produkt považují za zastaralý ukazatel.
3) Začít řídit ekonomiku i společnost podle jiného indikátoru, než je růst HDP. HDP je zastaralý ukazatel, který nebere v potaz planetární limity, naplňování základních lidských potřeb ani distribuci bohatství ve společnosti. pic.twitter.com/l0JFDNPohV
— Univerzity za klima (@za_klima) November 15, 2023
Stávkující studenti měli transparenty s nápisy jako „Ne sliby – chceme plán, vládo skoncuj s uhlím“, nebo „Máme holé lesy“. Na závěr shromáždění skandovali heslo „Uhlí patří pod zem“. Česká vláda podle nich nebere klimatickou krizi dostatečně vážně, studenti ji přitom považují za největší hrozbu současnosti.
Studenti budou po celou dobu stávkovat v době vyučování. Konec třídenní stávky je naplánován na zmíněný pátek 17. listopadu.
Celkem se stávky se účastní 21 fakult z devíti univerzit. V Praze se do stávky zapojilo osm fakult Univerzity Karlovy, mezi nimi například filozofická (FF), humanitních studií (FHS), přírodovědecká, právnická a matematicko-fyzikální (MFF) Zapojují se i České vysoké učení technické v Praze a umělecké vysoké školy. Studenti budou na některých fakultách i přespávat, dnes na MFF, FF a FHS UK, ve čtvrtek na FF UK.
Univerzity za klima je studentské hnutí, které vzniklo v roce 2019 v reakci na středoškolskou iniciativu Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), jejíž vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunberg. Protestovat stávkou za klima budou studenti letos potřetí, hnutí uspořádalo stávky v letech 2019 a 2022, připomněl server iDnes.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská