„Paušální soud ohledně chyb bezpečnostních složek nebo tajných služeb se říct nedá. Takovýmto útokům se dá bránit velmi těžce. Turecko přitom má zpravodajské služby na velmi dobré úrovni,“ řekl Vondra k teroristickému útoku na istanbulském letišti s tím, že podle provedeného způsobu se jako strůjcem neštěstí jeví Islámský stát.
Turecká role v boji proti Islámskému státu je podle něj ambivalentní. „Tento útok je ale důkazem, že žádná aliance s Islámským státem neexistuje,“ pomyslel si Vondra. Podle něj je nyní jasné, že Turecko na celou událost zareaguje. „Situace se navíc stala v době, kdy došlo ke ‚smíření‘ mezi Ruskem a Tureckem,“ dodal Vondra.
Vondra se následně také vyjádřil k současnému stavu Evropské unie po brexitu. „Jsem z toho smutný. Bez Velké Británie si neumím představit evropskou spolupráci. Ano, zatím de iure zůstává, dokud neaktivuje onen příslušný článek. Je to však politické rozhodnutí, které je nutné brát vážně. Je to průser,“ sdělil Vondra. „Nebo je to určitá příležitost. Bude záviset na tom, jak se k tomu postaví politici v kontinentální Evropě. Půjde-li se cestou federalizace, je to průšvih. Nyní je nutné zklidnit situaci,“ myslí si a zastal se názorů kancléřky Angely Merkelové či předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Podle Vondry kromě postojů Evropské unie je jedním z důvodů odchodu Velké Británie z Evropské unie i migrační krize a hrozby jejími důsledky.
Důsledkem brexitu bude mimo jiné podle Vondry například i tlak na Českou republiku, aby vstoupila do eurozóny. „To je ale krátkozraké a lidi to jen víc znechutí,“ podotkl Vondra.
Podle Vondry bychom nyní měli usilovat o nějaký model koexistence, jako mají například Norsko či Švýcarsko. Je nutné udržet volný trh, myslí si. Velká Británie si podle jeho názoru musí také ujasnit, co od Evropy bude chtít. „A uplyne hodně vody, než tato jednání nastanou. A to je dobře, neboť dojde ke zchladnutí hlav. Vyštípat jednu z nejdůležitějších zemí by bylo chybou pro celou Evropu,“ dodal.
Řeč přišla i na případný boj Evropské unie s Islámským státem. „Evropská unie rozhodně kapacitu nemá. Nechci to bagatelizovat, ale Západ musí táhnout za jeden provaz. A Velká Británie je důležitý svorník mezi Spojenými státy a Evropou,“ uzavřel Vondra.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef