„Kašlou na to.“ Smrt po vakcíně: Veřejnoprávní TV přiznala fakta

03.06.2021 11:11 | Zprávy

Sdružení odborníků a dalších osobností Zdravé fórum českému publiku zprostředkovalo pohled na Slovensko. Tam totiž došlo nejméně ke dvěma úmrtím po podání vakcíny AstraZeneca. Nesrovnalostem se věnuje pořad Reportéři slovenské veřejnoprávní RTVS. Například, když slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv jedno z těchto úmrtí vyhodnotil jako potenciálně spojené s očkováním, druhé ovšem ne. A stát prý kašlal na to, aby občany informoval o vedlejších účincích. Co víc, náchylnost ke krevním sraženinám je prý geneticky daná. Ale zjišťovat ji je drahé. Slovensko už AstraZenecou neočkuje. Ale Česko stále ano.

„Kašlou na to.“ Smrt po vakcíně: Veřejnoprávní TV přiznala fakta
Foto: Repro Youtube
Popisek: Očkování na Slovensku

Podle Reportérů už úřady připouštějí, že opatrnost ohledně očkování je namístě, ačkoliv dříve bezvýhradně tvrdily, že benefity očkování převyšují rizika. Rozruch vyvolala smrt učitelky z východního Slovenska a slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv se prý případ chystá přehodnotit.

Jak slovenská televize podotýká, u balení vakcín je i napsáno, že lék je stále monitorován a ti, kdo budou hlásit vedlejší účinky, tak přispívají k jeho vývoji. Infektolog Vladimír Krčméry, který byl očkován jako první, uvedl: „Samozřejmě každá vakcína potřebuje nějaký čas, aby se ukázal ten její skutečný bezpečnostní profil.“ Ján Lakota z Virologického ústavu Slovenské akademie věd také soudil, že co se s člověkem stane v průběhu několika měsíců po očkování, je zatím neznámá.

Informace o očkování dle Reportérů nebyly správně komunikovány a očkovací kampaň na Slovensku měla mírně řečeno své mouchy. Očkováni sice měli být nejdříve rizikové skupiny obyvatelstva a pracovníci v klíčových profesích, ale nemocnice dostaly možnost sestavit si seznamy náhradníků. „Těmito náhradníky se nestali chronicky nemocní pacienti, ale dostali se tam různí prominenti, manželky na mateřské a podobní lidé, kteří tam neměli co dělat,“ tvrdí občanská aktivistka Zuzana Mišáková. V systému registrací se ztráceli nejen uživatelé, ale i lékaři.

A lidé také nebyli informováni o možných vedlejších účincích a když byli očkováni, tak museli podepsat, že byli informováni o něčem, co si museli vyhledat sami. Slovenský ústavní právník připomenul, že souhlas nemocného a poučení nemocného je základ. „To máme v zákoně, akorát na ten zákon všichni kašlou,“ povzdechl si.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…