Ještě když byl Václav Havel českým prezidentem, poskytl rozhovor Českému rozhlasu, psal se rok 2000, ve kterém si posteskl, že měl ještě jako československý prezident zarazit dostavbu Temelína. Tenkrát by na to podle svých slov ještě možná měl politickou sílu jako silná figura z listopadu 1989.
„Kdybych já začal křičet a řvát, že tam nemá být žádný, tak jsem možná měl tehdy takový vliv, že by se to stalo. Ale vycházel jsem z asi nesprávné úvahy, že oni vědí, co činí,“ uvedl v rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas. „Zbývá jediné – pevně věřit a doufat, že tato elektrárna je skutečně bezpečná, že v ní nikdy k žádné havárii nedojde, a já osobně pevně věřím, že je to naše poslední jaderná elektrárna,“ pokračoval tehdy prezident.
- Další informace naleznete zde.
Europoslanec Jan Zahradil k tomu na sociální síti Facebook napsal, že vláda Petra Fialy se teď v Bruselu ocitla ve zvláštní situaci. Česko dokázalo prosadit jadernou energii mezi ekologicky přijatelné zdroje, byť jen dočasně, čímž jedná v souladu s českými energetickými potřebami, ale v rozporu s názory prvního českého prezidenta, kterého se jinak v EU dovolává.
„Naprosto chápu, že vláda oživila v rámci českého předsednictví symbol Václava Havla coby výrazného marketingově-mediálního komunikačního prvkku (viz moto „Evropa jako úkol“). Přiznejme si (a to i ti z nás, kdo jej tzv. nemusejí), že Havel dodnes funguje jako dobrá, obecně srozumitelná značka a reklama pro Českou republiku. Svým levicově-liberálním názorovým zaměřením a náklonností k zelené politice navíc naprosto zapadl a dále zapadá do současného hlavního ideového proudu EU,“ pravil Zahradil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp