„Komise proti ruskému vlivu“ naštvala Poláky. Varšavou prochází statisíce lidí

04.06.2023 13:30 | Ze sítí

Zákon, díky kterému vznikne devítičlenná komise pro vyšetřování ruského vlivu v Polsku, je předmětem diskuzí. Prezident Andrzej Duda ji stvrdil svým podpisem, je však již téměř jasné, že kvůli kritice dozná určitých změn. Mnoho lidí však toto narušení standardních demokratických procedur těžko vydýchává. Na nedělní opoziční mítink ve Varšavě nečekaně dorazily statisíce demonstrantů.

„Komise proti ruskému vlivu“ naštvala Poláky. Varšavou prochází statisíce lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Polský prezident Andrzej Duda

Komisi by měl volit Sejm, v němž má většinu vládnoucí strana Právo a spravedlnost. Vzniklý orgán pak má podle serveru Novinky.cz, jenž o komisi píše, obviňovat, soudit i trestat najednou. Dnes kvůli zákonu vyrazilo do ulic statisíce Poláků, aby vyjádřily nesouhlas s tím, co bylo podepsáno. Například soudce Nejvyššího soudu Wlodzimierz Wróbel to komentoval tak, že Polsko již není demokracií. 

Demonstraci do Varšavy svolala polská liberální opoziční strana Občanská platforma. Jejím cílem byla původně připomínka výročí voleb v roce 1989, očekávalo se 50 tisíc lidí. Zpráva o komisi však lidi vyburcovala, začíná se tak hovořit, že půjde o největší demonstraci od roku 1989. Dorazit by mohly statisíce lidí. Protestují totiž proti posilování státní moci v rukou vládní strany Právo a spravedlnost. Akce by se měl zúčastnit s projevem i opoziční lídr Donald Tusk.

Zákon však kritizovala nejen opozice, ale i Washington či Brusel. I z toho důvodu je jasné, že dojde k novelizaci, ale přesto Duda uvádí, že podpisu nelituje. Zároveň hovoří o tom, že chce, aby tento nesoudní orgán začal s vyšetřováním co nejdříve.

 

 

V komisi - podle novely - by měli zasedat místo poslanců odborníci. Změnit by se mělo i znění jednoho z trestů či soud, k němuž bude teoreticky možné se odvolat. Mělo by jít nově o soud všeobecný, nikoliv o správní. 

Důkazy budou moci mimo jiné poskytovat také tajné služby a prokuratura. První výsledky své práce by pak komise měla předložit 17. září. Jde o termín před parlamentními volbami, a tak se hovoří o tom, zda se v dokumentu objeví jméno některé z opozičních představitelů, například Donalda Tuska.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

a co tak komisi proti Americkému vlivu?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJosef Čaluk , 04.06.2023 13:55:30
Protože USA Polsko a celou východní Evropu velmi brzy předhodí Rusku. Západní Evropu dostane VB a pak už bude pan Duda jen šeptat něco o Ruském vlivu. Zničená Evropa se pro USA již stala vekou zátěží. Tak se jí bude zbavovat, protože potřebují veškeré síly a finance na prosazení vlivu ve východní Asii. Plán č. 1 je splněn. Evropa je v ekonomických troskách a přestala USA hospodářsky konkurovat. Nyní je na řadě Čína.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…