Konalo se utajené jednání EU: Příprava na nejhorší

30.05.2016 15:50 | Zprávy

Přípravy Evropské unie na možný Brexit jsou v plném proudu. Tvrdí to německý deník Spiegel, který uvedl, že se v pondělí konalo „výjimečně citlivé“ setkání ministrů zahraničí několika zemí EU, kteří chtěli vyhodnotit všechny možné eventuality případného odchodu Velké Británie.

 Konalo se utajené jednání EU: Příprava na nejhorší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Deník Spiegel zjistil, že se konalo setkání reprezentantů několika členských zemí EU spolu s představiteli EU samotné, jehož cílem bylo zvážit dopady vystoupení Velké Británie z Unie. Šlo však o setkání nadmíru citlivé, jelikož si nikdo z představitelů EU nepřeje, aby to vypadalo, že EU počítá s Brexitem jako s hotovou věcí. Přesto však nejistota roste.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault a německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, kteří se setkání účastnili, si myslí, že pokud k Brexitu dojde, nastanou přinejmenším dva roky dlouhá jednání. V případě, že by k tomu došlo, musela by však EU urychleně sehnat více energetických zdrojů. Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn přitom volal po vyšší míře solidarity mezi jednotlivými Evropany.

Na schůzku byli dále pozváni představitelé Německa, Francie, Slovenska a Malty. Za Německo to byl poradce kancléřky Angely Merkelové pro evropské záležitosti Uwe Corsepius. Slovensko a Malta byly pozvány na základě skutečnosti, že jde o země, které budou v následujících zemích předsedat EU.

Celý text zde.

Mezitím se Británií šíří „pochybná“ agenda stoupenců Brexitu, kteří se pokoušejí interpretovat nové události tak, aby nahnali potřebné body. Například v pátečních Timesech vyšel článek, ve kterém se píše o novém plánu na vytvoření „evropské armády“, který měl být údajně zveřejněn až po britském referendu.

Takto zřejmě Timesy podaly informaci o projektu Federicy Mogheriniové, vysoké představitelky EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Ta totiž zkoumá možnosti užší bezpečnostní spolupráce v EU, prezentovat svoje závěry však bude právě až po britském referendu.

Evropská komise se přitom vůči článku Timesů okamžitě ohradila a uvedla, že žádný plán na společnou unijní armádu neexistuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus: Fialova vláda se bojí lidí. Nesvoboda v područí Bruselu

18:10 Klaus: Fialova vláda se bojí lidí. Nesvoboda v područí Bruselu

„Naše dnešní vládní koalice se obyčejných lidí bojí. V jejím vedení vzniká nesvobodná, nesuverénní s…