Imunoložka upozorňuje především na očkovací kampaň s heslem „Tečka“, která představuje tečku na rameno od injekční stříkačky. „Jdu s kámošema na pivo. Tečka“, píše se na billboardu. A jinde zase „Už žádnej opruz s testy. Tečka“. Místo vlasatého doktora Smejkala se pak hlavní tváří komunikace stala jakási studentka jménem Monika.
Imunoložka se ale spíše než nad pokusem o cool kampaň pozastavuje nad obsahem sdělení. „To není reklama na očkování, které má ochránit jedince před nebezpečnou nemocí. Tato reklama cílí na jediné – naočkuj se a vrátíme ti normální život,“ píše. Zjevně se sází na to, že po roce a půl domácí karantény už budou tak zoufalí, že si to prostě nechají píchnout, i když by nezbytně nemuseli.
Tečková kampaň s pivem navíc podle doktorky Krátké zamlčuje celkem zásadní informace, které by měl před očkováním dostat každý pacient a jejichž absence může ovlivnit rozhodnutí o vakcinaci. Mlčí se nejen o tom, že očkování neznamená, že už koronavirus nikdy nechytnete.
Ještě zásadnější jsou informace o nežádoucích vedlejších účincích, které jsou spíše potlačované. Lidé jsou pak nemile překvapeni zdravotními komplikacemi, o kterých se jim před očkováním mlčelo. Ti, co už nákazu prodělali, mají aktivovanou imunitu a za takových okolností představuje očkování výrazné riziko vedlejší reakce.
Lékaři psali na ministerstvo dopisy, že u osob, které prodělaly nákazu, má v podstatě první dávka očkování stejné účinky, jako u nenakažených dávka druhá. Druhá dávka u očkovaných pak je do značné míry zbytečná a navíc mívá výraznější negativní účinky. Veškerá korespondence ale byla marná.
Přitom se dá ještě před očkováním odhadnout, jak na tom člověk bude – a to z testu protilátek v krvi. Pokud je někdo má, do značné míry to nahrazuje očkování. V některých zemích to zohledňují, třeba v USA člověk s protilátkami nemusí do karantény. V Česku však z politických důvodů tyto návrhy neprošly (třebaže byly odborníky předloženy) a ministerstvo testy na protilátky dokonce přímo „nedoporučuje“. Pokud si je uděláte, musíte si je zaplatit – stojí asi pětistovku.
Kromě toho se veřejně spíše mlčí i o jiných negativních dopadech, o kterých by měl každý pacient vědět. Jde zejména o krevní sraženiny, které se v důsledku očkování mohou vytvářet. Krevní sraženina v mozku nebo v srdci může mít i fatální důsledky, a ve světě jsou již doložena poměrně vysoká čísla. Ohroženy jsou zejména mladé ženy, v Británii se v této souvislosti přiznává 49 úmrtí. U nás se místo toho láká na pivo s kámošema.
O očkování přesvědčovala mladé i influencerka Anna Šulcová
Otázka, zda je pacient vůbec schopen se po této kampani svobodně a zodpovědně rozhodnout, dostává ještě další rozměr zjištěním, že nezletilí od 16 let se mohou k očkování registrovat bez souhlasu zákonného zástupce. Právníci se shodují, že se jedná o hrubě protiprávní jednání ministerstva. „Pokud navíc lékař provede očkování osoby mladší 18 let bez souhlasu rodičů, přebírá na sebe veškerou odpovědnost za případné nežádoucí účinky takového očkování,“ upozorňuje s tím, že nezletilí jsou stále chráněni zákonem a případné poškození jejich zdraví může řešit sociálka.
Jako hlavní cíl očkování je prezentováno „dosažení kolektivní imunity“. A došlo to tak daleko, že nenaočkovaný jedinec je vykreslován jako hrozba pro své okolí. Bez ohledu na to, že covidem se můžete nakazit i po očkování. Argument, že se nechávám očkovat z ohleduplnosti, tedy rozhodně neplatí stoprocentně.
„Vakcína měla zajistit imunitu lidem, kteří ještě onemocnění neprodělali. Místo toho vláda udělala z vakcinace kšeft se svobodou,“ uzavírá doktorka Krátká svůj komentář, zveřejněný na webu Echo24.cz. Lidé by se měli řádně rozmyslet, zda pro ně očkování má smysl. Zvážit všechna rizika. A rozhodně se nenechat slepě vést studentkou Monikou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav