„Mrtví na covid? Nadhodnoceno.“ Muž z Ministerstva zdravotnictví šokoval

17.06.2021 9:08 | Zprávy

Lékař a poradce Ministerstva zdravotnictví Tomáš Vymazal, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol, v rozhovoru pro Deník N prohlásil, že občany je třeba k očkování donutit. Vysvětlil jak a proč je to nutné. Na druhé straně také prohlásil, že počty úmrtí spojených s covidem jsou nadhodnocené. A za testování na covid se podle něj vydalo příliš mnoho peněz.

„Mrtví na covid? Nadhodnoceno.“ Muž z Ministerstva zdravotnictví šokoval
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Tomáš Vymazal konstatoval, že je třeba lidi očkovat, protože teď to sice s pandemickou situací vypadá dobře, ale pokazit se může prakticky cokoliv. Může se stát, že se opět ocitneme v situaci, kdy budou jen tak tak stačit plicní ventilátory. I navzdory tomu, že je naše zdravotnictví velmi robustní. Aby se situace neopakovala, lidé by se měli proti nemoci covid-19 očkovat.

Chráněni jsou podle něj také lidé, kteří nemoc covid-19 prodělali.

„Mluví se o mnoha mutacích. Je otázka, jestli budou agresivnější nebo méně agresivní a jak si budou rozumět s očkováním a protilátkami na covid, který si drtivá většina národa prodělala. V tomto ohledu vůbec nechápu, proč je slovo promořování považováno za něco nemravného, neslušného, nežádoucího. Naopak si myslím, že je to stejně legitimní nástroj k získávání protilátek jako nechat si to píchnout do ramene. Když má někdo v rodině jakoukoliv dětskou nemoc, strká to druhé dítě k tomu nemocnému, ať si třeba plané neštovice prodělá co nejdřív. Je to normální přirozená cesta získávání protilátek,“ uvedl.

Konstatoval také, že průběh pandemie v České republice nebyl horší než v jiných zemích světa. Umírali lidé, kterým bylo 90 či 85 let, zemřeli na krvácení do mozku, na infarkt a tak podobně, ale protože si s sebou do nemocnice covid přinesli, jsou uvedeni ve statistikách obětí covidu. Vymazal má za to, že ve spojitosti s covidem zemřelo asi 70 procent vykázaných úmrtí.

Kupříkladu opoziční politici ale opakovaně upozorňují na to, že při přepočtu na 100 tisíc obyvatel patří Česko k zemím s nejvyšším počtem úmrtí spojených s covidem. Vymazal v této souvislosti vynadal novinářům.

„Média jsou na jednu stranu fajn, ale musím říct, že v počátku pandemie předvedla něco bezprecedentně strašného. Přinášela informace, které reálně děsily lidi. A ještě vytvářela obraz, že je u nás epidemie horší než kdekoliv jinde. Přitom když srovnáte data, ať už v rámci Evropy nebo z jiných zemí, nakonec i když si očistíte data z New Yorku, vychází vám, že mortalita a počet nakažených versus nemocných lidí byly stejné a počet nakažených versus těch, kdo byli v nemocnici, byl zhruba stejný,“ konstatoval přednosta.

„Ten průběh byl podobný všude, v celé Evropě. Takže pokud si myslíme, že jsme něco zásadně zvorali, zvorali to všichni napříč. A pokud si myslíme, že jsme něco zvládli, zvládli jsme to úplně stejně jako všichni okolo. Takže buď jsme všichni úplně marní, nebo všichni dobří, nebo je to prostě tím, že ten virus si v zásadě nenechá moc diktovat. Protože opatření v jednotlivých zemích byla podobná jako tady nebo jiná. A průběh tam byl podobný, rozhodně nebyl jiný. Takže si myslím, že se tady zbytečně věci dramatizovaly,“ uvedl Vymazal

Domnívá se také, že peníze, které se vydaly na masivní testování, jsme mohli vydat na důležitější věci.

„Protože se o tom pořád mluvilo, všichni se nechávali testovat – nechápu, proč se člověk, kterému nic není, nechá testovat – tato vláda to ještě podporovala: každému štětku do nosu a zadarmo, zaplatí to pojišťovna. Ale kde na to má brát pojišťovna peníze? Logicky budou chybět. Ta díra, která vznikla v rozpočtu, je prostě obří. To budeme splácet my, naše děti a možná ještě jejich děti. Protože se zastaví hromada jiných projektů, do kterých se ty peníze mohly dát,“ prohlásil.

„A to je jedna z věcí, které myslím, že vláda neudělala dobře. Aby zakryla své osobnostně vázané byznysové aktivity, dělala taková opatření, že plošně rozhazovala peníze, nakupovala nevýhodně, utrácely se miliardy. Rouškovné pro důchodce je dobré, ale proč je nedostane mladá rodina? Kvůli volbám? To je jeden případ vedle druhého, jak byly kroky nesystémové a vyhazovaly se mraky peněz,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…