Někdejší šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš, který dnes vede server Deník.TO, má za to, že nás vláda Petra Fialy vrací před listopad 1989. Chystá se stíhat vnitřního nepřítele prostřednictvím přílepku k lex Ukrajina, který pracuje se zločinem činnosti pro cizí moc. Stoniš má si myslí, že prezident Petr Pavel musí být z tohoto zákona nadšen a jeho pojetí mu musí „znít jako rajská hudba dávných rázných časů“. Pachatel takového trestného činu si může pobýt v chládku až 15 let.
Jste pro zvýšení a rozšíření poplatků za Českou televizi a Český rozhlas?Anketa
Stoniš doufá, že jen maluje čerta na zeď a že se jeho předpověď nevyplní, ale přidal popis toho, co by se také dalo vyložit jako činnost pro cizí moc.
„Cestování do cizí mocnosti za holkou, na výlet, na nákupy nebo za obchodem? Humor? Koncertování nebo sportování v nepřátelské mocnosti? Může být setkání s cizinci v restauraci, kdy si před nimi postěžujete na vládní plýtvání penězi nebo na korupci, a vedle u stolu bude sedět shodou náhod (nebo taky ne náhod) nějaký novodobý Bretschneider, považováno za spolupráci s cizí mocí?“ napsal v narážce na civilního strážníka z románu o Josefu Švejkovi.
Společnost na obranu svobody projevu, kterou spoluzakládal i spolutvůrce počítačových her Daniel Vávra, se s Markem Stonišem shoduje, že je třeba bít na poplach a mít se na pozoru.
"Co je neoprávněná činnost a kdo to bude určovat? Tajné služby, vojenská prokuratura? Bude to sdílení kritických příspěvků ohledně zahraniční, sociální, ekonomické nebo dokonce obranné politiky vlády na sociálních sítích? Cestování do cizí mocnosti za holkou, na výlet, na nákupy… pic.twitter.com/Odpdm79it3
— Společnost pro obranu svobody projevu (@SOS_projevu) January 4, 2025
Stoniš má za to, že teoreticky bude možné použít zákon o neoprávněné činnosti pro cizí moc i proti jeho článku. Už proto, že se zákonem bude moct pracovat i jakákoli další česká vláda, která si může cizí moc namodelovat, jak jí to bude libo. Před rokem 1989 byli oficiálními přáteli Československa Sověti, kteří naši zemi fakticky okupovali, a nepřítelem formálně byly Spojené státy.
Nakonec vyjádřil naději, že v příštím roce nebudou přijaty další podobné zákony. Zákony, které označil za „hnusné legislativní pasti na naši svobodu“.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák