Statistiky UNHCR dle časopisu Týden ukazují, že mezi nově příchozími takřka nejsou Syřané ani Iráčané. Uprchlickou vlnu z těchto zemí se prý skutečně podařilo zadržet v Turecku.
Migranti v drtivé většině pochází z Afriky. K italským břehům jich jen za první čtyři měsíce roku 2016 připlulo takřka třicet tisíc. Další statisíce přitom dle všeho čekají, až se budou moci vydat na cestu.
Zvláštní zmocněnec pro OSN Martin Kobler letos odhaduje minimálně 100 000 příchozích z černého kontinentu. Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian jde v odhadech ještě dál – uvádí, že na cestu je připraveno 800 000 lidí. Podle časopisu Týden libyjské úřady označily jeho tvrzení za přehnané, je však prý třeba brát v úvahu, že Francie a její vojenská rozvědka má v Africe exkluzivní postavení i informace.
Itálie na nastalou situaci chce dle časopisu Týden zareagovat podobným modelem, jaký od poloviny března funguje mezi Řeckem a Tureckem. Součástí plánu by měla být i podpora detenčních center v Libyi, další peníze tamní vládě či vyslání mírové jednotky OSN čítající několik tisíc mužů a žen. Konečné rozhodnutí o ochraně jižní evropské hranice by mělo padnout na varšavském summitu NATO na počátku července.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš