Válka na Ukrajině trvá už 565 dní a britská BBC upozornila, že vedle tvrdých bojů a letících raket či dronů řeší především ukrajinské ženy jednu zásadní otázku: Mám do světa, ve kterém zuří válka, přivést nový život? Mám otěhotnět a porodit syna či dceru?
Osmatřicetiletá Julija žije v Buči, ve městě, které na počátku války zažilo Ruskem připravený masakr. Dnes už je ve městě klid, ale dodnes tam nefunguje žádná porodnice. Když Julija otěhotněla, kladla si prý řadu otázek. Nakonec se vydala porodit dcerku Miu, které už se chtělo na svět, do 30 km vzdáleného Kyjeva.
Malá Mia se narodila v den, kdy na Kyjev udeřily rakety i drony a čerstvě narozená holčička svou první noc prožila v podzemním krytu a místo ticha, které miminka tolik potřebují, slyšela výbuchy smrtících střel. Julija podle BBC doufá, že děti na válku postupně zapomenou. Bude na dospělých, aby připravili svým potomkům co nejbezpečnější svět.
V srpnu prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že Ukrajina v nadcházejících měsících povolá další vojáky, a Juliin manžel Vladyslav očekává, že bude brzy povolán.
Protože další muži a mladé ženy také kalkulují s létajícími střelami i s odvody na frontu, porodnost klesla ke 38 tisícům nově narozených dětí v první polovině roku 2023. V roce 2021, v posledním předválečném roce, se za stejné období narodilo asi o třetinu více dětí.
„Už před válkou ukrajinská porodnost klesala, ale tento konflikt rozdělil rodiny a přinutil je odložit plány mít děti. Statisíce mužů narukovalo nebo bylo odvedeno do boje a neznámý počet zemřel. Některé mladé ženy se také přihlásily jako dobrovolnice, zatímco tři až čtyři miliony byly nuceny uprchnout do zemí jako Polsko, Německo a Spojené království,“ upozornila britská veřejnoprávní stanice.
Ukrajinci si prý však také myslí, že život by měl jít dál, a pokud se v Buči narodí alespoň jedno či dvě děti měsíčně, považují to za znamení naděje.
Halja Rudyk a její manžel Kostia Nechyporenko, oba pracující novináři na Ukrajině, se prý shodli, že nemá smysl čekat se založením rodiny na lepší čas. I kdyby totiž válka skončila takřka okamžitě, země se bude vzpamatovávat z válečných hrůz celé roky. „Také jsem cítila vztek, že se nám Rusko snaží ukrást nejlepší čas našeho života,“ uvedla Halja.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.