Dvacítka lidí, především žen nejrůznějšího věku, se zájmem a u naprosté většiny s obdivem sledovala hosta setkání, které moderoval mladý konzervativec, člen ODS Dominik Schejbal.
Estébáci. Komunisté
„Na nedávné demonstraci na Václavském náměstí jste řekla: Andrej Babiš a Vojtěch Filip to snadno dají dohromady, protože co je pojilo v minulosti, pojí je i dnes. Co to je?“ položil moderátor a hostitel akce první dotaz.
„Řekla jsem to s plným vědomím toho, co říkám, protože Andrej Babiš je podle dokumentů, které shromáždil Ústav paměti národa na Slovensku, registrován ve svazcích spolupracovníků StB. On se o tu věc soudil, poslední rozhodnutí Ústavního soudu se přiklonilo na stranu ústavu. Má to pokračování ve Štrasburku,“ uvedla úvodem Němcová a pokračovala. „Zaznamenala jsem také výroky historiků z české strany, kteří na základě materiálů, které shromáždili Slováci, říkají, že je nevyvratitelné, že byl spolupracovníkem StB, protože podle toho, ve kterých svazcích byl registrován, tak to už je jednoznačné, že spolupracovníkem byl. O Vojtěchu Filipovi je známé, že byl spolupracovníkem StB. Toho to na rozdíl od Andreje Babiše nějak netrápí. Pojítko je, že v minulosti oba dva vědomě sloužili režimu, který nebyl postavený ve prospěch demokratického života společnosti. Ať již v řadách tehdejší KSČ a zároveň byli registrováni v těchto svazcích. To přece vypovídá mnohé o době. Spousta lidí dělala v různém stresu, báli se, že přijdou o práci, že jejich děti nepůjdou do školy, byli vystaveni řadě otázek, které museli vyřešit. A tito to vyřešili jednoznačně stejným způsobem,“ konstatovala Miroslava Němcová.
Babiš – otrok levice?
„V současnosti se ukazuje, že Andrej Babiš opírá svou vládu o komunistickou stranu, že si nechává diktovat programové i personální věci… Pan Poche není můj názorový souputník, určitě bychom viděli každý z nás svět jinak,“ reagovala dále poslankyně za ODS. Podle rozhovoru Českého rozhlasu s komunistou Grospičem mají prý komunisté důvěru a Andrej Babiš jim slíbil, že ve vládě nebudou lidé, kteří by komunistům vadili. „To přece je zjevná známka propojení z minulosti. O tom propojení hovoří oni sami svými slovy a skutky!“ burcovala Němcová.
„Jaké důsledky může mít žaloba u Evropského soudního dvoru?“ dodal podotázku mladý konzervativec. „Těžko říci… Už probleskly nějaké informace, že tento typ žaloby by tam asi nebyl přípustný. Jsme tedy na začátku a mně se jako neprávníkovi těžko spekuluje, jaké to může mít právní důsledky. Už ale sám fakt, ptáte-li se mne na světlo, ve kterém se ocitá Česká republika z pohledu ze zahraničí, tak ti, kteří vyhodnocují, co se děje v naší zemi, mají tu diplomatická zastoupení, podávají domů informace, tak se určitě probírá, ať si to přejeme, nebo ne, že předseda vlády je trestně stíhaný. To jsou fakta, která zainteresované lidi, kteří sledují politiku v zahraničí, nepřekvapí, a kdyby probíhal ten soud, tak by to byla další informace,“ odpověděla poslankyně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala