„O tom se s ním soudkyně neměla bavit!“ Velezrada? Právníci řeší, zda Pavel překročil čáru

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

10.10.2023 21:59 | Monitoring

Prezidentu republiky Petru Pavlovi zní sympaticky mimosoudní vyrovnání s rodem, který byl zadobře s Hitlerem. Jde tak vstříc pošlapání vlastnických práv v České republice, uvádí Jana Bobošíková, která se v pořadu Aby bylo jasno věnuje spolu s právníky i tomu, že takové jednání hlavy státu s lichtenštejnským knížetem je možné interpretovat jako velezradu.

„O tom se s ním soudkyně neměla bavit!“ Velezrada? Právníci řeší, zda Pavel překročil čáru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Petr Pavel

„Umíte si představit, že by se prezident Zeman sešel po zmražení majetku Českou republikou v OSN s Vladimirem Putinem a řekl mu, že se pobaví s premiérem Fialou o tom, že by tento spravovala Česká republika společně s Ruskem? Zdá se vám to jako sci-fi? Něco podobného právě dělá prezident Petr Pavel, sešel se s lichtenštejnským knížetem a řešil s ním, jak by se mělo naložit s majetkem, který byl Lichtenštejnům zkonfiskován po druhé světové válce podle dekretu prezidenta Eduarda Beneše,“ uvádí Jana Bobošíková.

Důvodem bylo, že se Lichtenštejnové za druhé světové války hlásili k německé národnosti, což v současné době popírají. V roce 2020 se lichtenštejnské knížectví obrátilo na Evropský soud pro lidská práva s tím, že majetek jim byl po druhé světové válce konfiskován nezákonně.

Do sporu mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem, ve kterém jde například o Lednicko-valtický areál, desítky hektarů polí a lesů a řadu památek UNESCO, se vložil prezident Petr Pavel. A ne poprvé, v září se sešel mezi čtyřma očima v New Yorku s lichtenštejnským princem Aloisem a hovořil s ním o mimosoudním vyrovnání mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem, které si Lichtenštejnové přejí, pokračuje moderátorka pořadu Aby bylo jasno.

„Podle našich informací se Lichtenštejnové obávají, že by soudní spor ve Štrasburku mohli prohrát, a proto se přiklánějí k vyrovnání,“ dodává Bobošíková.

V tak zásadní věci nepřísluší prezidentu republiky jednat za Českou republiku, přísluší to výhradně české vládě a jejímu zmocněnci pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva. Ten smí jednat pouze v mezích stanovených vládou, s předchozím souhlasem vlády či ministra spravedlnosti, přibližuje moderátorka s tím, že stejně tak je to i s případným vyrovnáním.

„Slyšeli jste někdy od Fialovy vlády nebo od ministra spravedlnosti Blažka z ODS, že se chce s Lichtenštejny, kterým byl zabaven majetek podle dekretů prezidenta Beneše, dohodnout? My nikoliv. Ovšem prezidentu republiky, který podle odborníků nemá do celé věci co mluvit, zní mimosoudní vyrovnání s rodem Lichtenštejnů, který byl za dobře s Hitlerem, velice sympaticky,“ zmiňuje Bobošíková.

Prezident Petr Pavel shrnul pro Deník N jednání s knížetem následovně: „Lichtenštejnsko nepožaduje navrácení majetku, nepožaduje finanční vyrovnání. O co jim jde, je společná správa toho majetku, jinými slovy vytvoření nějakého fondu nebo nadace mezi Lichtenštejnskem a Českou republikou, který by se společně staral o údržbu a provozování majetku, o kterém se bavíme, především kulturních památek. Pokud by to bylo v této podobě, pak si myslím, že by to bylo velice solidní vyrovnání, ke kterému bychom soud opravdu nepotřebovali.“

Prezident se podle svých slov těší, až se s premiérem Fialou pobaví o tom, v jakém stavu vyjednávání je a kde jsou překážky. Z toho, co mu řekl kníže, v tom žádný spor nevidí, protože majetky by stále byly ve vlastnictví českého státu. Lichtenštejnové podle něj neusilují o změnu vlastnictví ani o žádné kompenzace, ale jde jim pouze o správu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Soudci Šimáčková a Šimíček byli opravdové hvězdy už na ÚS, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseverrat , 11.10.2023 9:39:34
I Rychetskému se z jejich nálezů dělalo špatně. Babu poslali do EU a ten druhý škodí stále na ÚS.

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…