Ministerstvo financí navrhuje v reformě daně z přidané hodnoty dvě sazby místo nynějších tří. Základní by měla být ve stejné výši 21 % a jedna snížená 14 procent. Zmizela by tak nejnižší daň 10 %. Ministr financí Zbyněk Stanjura zároveň navrhuje přesunout část služeb a zboží z nejnižší, té desetiprocentní, do té nejvyšší 21%.
„Mám pocit, že je to nějaká virtuální realita, nebo reality show, kterou jste vysílali svého času u vás, v televizi, protože to skoro není možné. Tato vláda zruší EET, díky kterému došlo k většímu výběru, teď každý z nás má nějakou zkušenost, že tam, kde byl zvyklý platit kartou, tak mu říkají, ať zaplatí raději v hotovosti, takže vlastně už stávající daň, která existuje a které by se mohlo vybrat víc, tak se budeme zase vracet o deset let zpátky. A na straně druhé potom zvýší těmto hospodským DPH, zvýší DPH u vodného, stočného a zároveň sníží daně z hazardu. Tak já opravdu nevím, jestli je to myšleno vážně, nebo je to nějaký test, jestli my se necháme nachytat a vy jako novináři. A my jsme se zřejmě nachytat nechali, protože jinak si to neumím vysvětlit,“ podotkl ve vysílání Nacher.
„Souhlasím s tím, že bychom měli zjednodušit daňové sazby, že by měly být dvě, nikoliv tři, já si myslím, že opravdu tři daňové sazby v DPH byl nesmysl a já dlouhodobě se jako bývalý podnikatel opravdu přimlouvám za to, aby český daňový systém byl co nejjednodušší. Druhou věc, kterou je potřeba říct, tak to zvýšení bude o čtyři procenta. Já nevím, jestli Patrik Nacher ví, kolik je to čtyři procenta u jednoho piva, které si dá v hospodě, a nezvyšuje to samozřejmě žádným hospodským, ale zvyšuje to na tom produktu. Takže ta cena vlastně se zvýší buď o korunu, o dvě, prostě o malinké částky. A já si myslím, že je potřeba opravdu vést konstruktivní dialog, prostě najděme jednotu v tom, jakým způsobem tady budeme krotit 300miliardový schodek. Ten 300miliardový schodek bohužel nezavinila současná vláda, to je pozůstatek vlád předchozích. A já si myslím, že jedna z důležitých věcí, kterou je potřeba udělat, tak je třeba tady udělat pořádek ve veřejných financích. A jestli se něco přesune nahoru a něco naopak dolů, protože ono to není jenom o zvýšení cen, ale je to i o snížení některých cen, když byste si ten návrh celý přečetli,“ podotkl Zdechovský. V době jeho slov Nacher nesouhlasně kroutil hlavou a jednu chvíli si dal i ruce před obličej.
„Není to o čtyři procenta, ale o jedenáct procentních bodů. Když už tedy kolega Zdechovský podnikal, tak ví rozdíl mezi procentem a procentním bodem. To je zdvojnásobení té sazby, v zásadě. Za prvé. Za druhé: Na ty hospodské a na ty restaurace to samozřejmě dopadne, že oni zdraží toto zboží, oni zdraží ty služby a zase další část lidí tam přestane chodit. Ale oni budou muset drahé energie a nájmy platit. To znamená, samozřejmě, že to ovlivní ten byznys, ne, že to neovlivní. A třetí poznámka: Základním problémem této doby, mimo jiné, je i vysoká inflace, kdy zvýšením DPH je to přímé proinflační opatření. Takže kromě toho, že to nemá logiku, že vy prostě zdražíte vodné, stočné lidem, poté, co se snížilo vodné, stočné, připomínám, že se to zase vrací zpátky, tak vy kromě toho najíždíte vlastně na proinflační vlnu, tímhletím zvyšováním sazeb. To je úplně jednoduché a to vám potvrdí i ekonom, který miluje tuto vládu Petra Fialy,“ dodal Nacher.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef