„Podmínky řecké kapitulace,“ jak Varufakis nazývá prohlášení vzešlé z Evropského summitu, jsou podmínky uložené Řecku, které musí splnit, aby dostalo další půjčku od svých věřitelů, tzv. Trojky, kterými jsou Evropská centrální banka, Mezinárodní měnový fond a Evropská komise.
Podmínky jsou tvrdší než ty, které Řekové odmítli v narychlo svolaném referendu. Pro získání půjčky je nutné, aby premiér Tsipras prosadil parlamentní většinu. Mezitím se proti nim však bouří jak vláda, tak sami obyvatelé, v Aténách dochází k nepokojům, létají i Molotovovy koktejly.
Ve smlouvě je mimo jiné napsáno, že Řecko musí učinit všechny potřebné kroky, než dostanou zaplaceno. To Varufakis přirovnává k „rozpočtovému waterboardingu“. Řecko také první cílené škrty musí provést na svých sociálně nejslabších občanech, kteří „si toho už teď vytrpěli hodně“, aby získalo půjčku, která podle Varufakise nic neřeší, pouze oddaluje.
Hned první z požadavků, tedy na zvýšení daní, je velkou ranou pro jediný dosud fungující přítok peněz do státní kasy, kterým je turismus. Dalším z požadavků je právní nezávislost řeckého statistického úřadu na státu, čímž si podle Varufakise Trojka vynutí „totální kontrolu nad způsobem plánování řeckého rozpočtu“. To a mnohé další musí Řecko přijmout do 15. července.
Celý text dohody s Varufakisovými poznámkami zde
Do 22. července musí Řecko přeorganizovat svůj právní systém takovým způsobem, aby došlo k jeho zrychlení a snížení cen, což podle Varufakise povede k tomu, že spousta lidí, kteří již nyní nejsou schopní splácet svoje půjčky, přijdou o svoje bydlení a svoje obchody.
Zároveň musí anulovat všechny zákony, které vláda přijala za posledních 5 měsíců a které Trojka viní z nynější řecké situace, ač, jak tvrdí Varufakis, se jen snaží na Řecko hodit vinu za svoji politiku.
A také podle jeho slov plánuje Trojka jednoduše Řecko rozprodat, aby mu nezbyly už žádné zdroje a nemohlo investovat do veřejného ani privátního sektoru. Jedním z hlavních důvodů těchto podmínek, jak Varufakis píše, je znemožnit Syrizu jako vládnoucí stranu v očích EU a ukázat, že to oni jsou tím zlosynem, kdežto Trojka je pouhou obětí.
Ač Syriza navrhovala restrukturalizaci dluhu, která by podle Varufakise situaci vyřešila, Trojka ji odmítla, „protože jejich cíl byl prostě jen ponížit Syrizu“. A teď jen plánuje rozebrat už beztak rozebrané Řecko.
Reformní zákony byly dnes nad ránem řeckým parlamentem schváleny, nicméně pouze s masivní podporou proevropské opozice. Řada činitelů Syrizy, včetně Varoufakise, návrh odmítla podpořit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa